Vzhľadom k aktuálnej mimoriadnej situácii z dôvodu šírenia koronavírusu sú zatvorené všetky školské aj predškolské zariadenia. Zaujímalo nás, ako súčasnú situáciu v okrese Levice zvládajú učitelia, ako školy a ako učitelia riešia úlohy, ako sa podarilo zvládnuť nové výzvy.

(foto: REflex24)

Ako informovala Mária Farkašová, riaditeľka Základnej školy (ZŠ) sv. Vincenta de Paul v Leviciach, priebeh vyučovania na škole momentálne zabezpečujú prostredníctvom Edupage i ďalších online platforiem (Zoom, Gmail, Viber, WhatsApp, Duo).

“Konkrétny spôsob výučby si pedagógovia zvolili podľa možností svojich žiakov. Vedenie školy denne spolu komunikuje prostredníctvom online porád. Zápis do ZŠ, Materskej školy (MŠ) a Gymnázia sv. Vincenta de Paul v Leviciach na ďalší školský rok riešime elektronicky. Komunikácia s našimi deťmi prebieha bez problémov”

– vysvetlila riaditeľka ZŠ sv. Vincenta de Paul v Leviciach.

Farkašová chápe, že v mnohých rodinách je momentálne vypätá situácia.

“Mnohí chodia do zamestnania, prípadne sa snažia zabezpečiť chod domácností, pomáhajú susedom, šijú rúška a podobne.  Veríme, že spoločným úsilím docielime jednotu aj vo formách vzdelávania,” dodala Farkašová.  Kvalita vzdelania a klasifikácia jednotlivých predmetov nie je momentálne možná tak, ako na ňu boli všetci na škole zvyknutí. “Pokiaľ to situácia dovoľuje, povzbudzujeme a motivujeme k učeniu. Nechceme, aby sa rodičia stali učiteľmi, ale našimi partnermi vo vzdelávaní”

– povedala riaditeľka školy.

Online pôsobí aj  špeciálna pedagogička, psychologička a asistentky, ktoré dennodenne komunikujú s deťmi, učiteľmi a rodičmi.

“Sú veľkou oporou pri učení, upravujú učebné texty na jednoduchšiu štruktúrovanú formu s vizuálnou obrazovou podporou. V rámci našej školy nezabúdame ani na najmenších škôlkárov. Učiteľky do online platforiem zasielajú rodičom pre deti rôzne aktivity. V rámci home office tvoria učebné pomôcky, vytvárajú interaktívne prezentácie k témam učebných osnov MŠ, zapájajú sa do projektov eTwinning , ako i vytvárajú projekty – Ja som Slovák ty Slovenka a Olympiáda trochu inak”

– približuje Farkašová.

ZŠ sv. Vincenta de Paul v Leviciach disponuje 3D tlačiarňou, momentálne sa snažia v rámci svojich možností nájsť spôsob výroby ochranných štítov pre zdravotníkov aspoň v levickom okrese.

“Mnoho našich zamestnancov šilo rúška, ktoré už odovzdali na mestský úrad, levickú onkológiu a farnosť Levice – Rybníky. Prostredníctvom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR vznikla  webová stránka ttps://www.ucimenadialku.sk/ ako nástroj oficiálnej komunikácie počas prerušeného vyučovania na školách v čase epidémie koronavírusu. Stránka sústreďuje všetky dôležité termíny a usmernenia pre školy a školské zariadenia .  Súčasťou webovej stránky je aj prehľad dostupných komunikačných nástrojov a platforiem, elektronických zdrojov a existujúcej podpory pre školy, pedagogických a odborných zamestnancov, ako aj pre rodičov”

– vysvetlila Farkašová.

“Prijímame výzvu sv. Otca, s ktorou sa počas nedávneho Urbi et orbi obrátil na nás kresťanov – “Víťazné zbrane sú modlitba a tichá služba”, uzatvorila riaditeľka ZŠ sv. Vincenta de Paul v Leviciach.

Oslovili sme aj učiteľku 1. stupňa ZŠ sv. Vincenta de Paul v Leviciach Máriu Chujacovú, aby nám priblížila aktuálnu situáciu z pohľadu učiteľa.

“Veľmi rýchlo sme sa museli zorientovať a pripraviť sa na iný štýl výučby.  Mnohí vyučujú online, rozdelia si deti do skupiniek a vedú s nimi hodinu, na ktorej potrebujú prebrať novú látku, prípadne si ich potrebujú vypočuť, ako čítajú. Pracujeme s rôznymi webovými stránkami, kde si môžu vyskúšať prebraté učivo na rôznych úlohách. Zadávame úlohy cez edupage. Posielame im tam rôzne prílohy s pracovnými listami. Máme aj spätnú väzbu od detí.”

Matka žiačky 3.A triedy ZŠ sv. Vincenta de Paul v Leviciach Lauri Balogh by chcela poďakovať pani učiteľke Chujacovej.

“Aj v takejto ťažkej situácii vie byť pre deti veľmi nápomocná. Zadávanie úloh je jednoduché, vždy nám vysvetlí, čo je pre deti dôležité, na čo sa treba zamerať. Aj keď chodím do práce, stíhame si všetko zladiť. Posielame odpovede pomocou videí, čo je aj pre Lauru veľmi zaujímavé. Ďakujeme veľmi pekne”

– vyjadrila sa matka žiačky.

Aj na ZŠ Ladislava Balleka v Šahách museli nájsť vhodný spôsob, akým pokračovať vo vzdelávaní počas mimoriadnej situácie.

“Prerušenie vyučovania v základných školách postavilo učiteľov aj rodičov pred situáciu doposiaľ nevídanú – ako zo dňa na deň pracovať v škole bez školy. Vďaka zredukovanému počtu hodín, invencii učiteľov, známym i novoobjaveným portálom, spolupráci s rodičmi a značnej miere kreativity, vzdelávanie našich školákov naďalej pokračuje. Cez monitor počítača sa ocitáme na vzájomnej návšteve vo svojich bytoch,  v súkromnej sfére, kde odstup prirodzene prechádza do priateľskejších vzťahov”

– povedala Beata Bazalová, riaditeľka ZŠ Ladislava Balleka v Šahách.

Nevyhnutná je efektívna komunikácia s kolegami, a to podľa potreby mobilom, esemeskami, emailami, prostredníctvom messengera, škola vytvorila neformálnu facebookovú skupinu, v rámci ktorej si  vymieňajú názory, tipy, ale aj vtipy. “Učitelia naviac využívajú portály Edupage a Zborovňa, využívajú videochat,” prezradila nám Bazalová.


Ako ako vyzerá online vyučovanie z pohľadu učiteľky ZŠ Ladislava Balleka v Šahách?

Je približne desať hodín, keď učiteľka prechádza k štyrom skupinkám vo svojej triede. “Sme prváci. Po týždni už všetci vieme, čo máme pripravené – šlabikár, farbičky, obyčajnú ceruzku. Deti si už zvykli na skupinky, ktoré som vytvorila. Na ich tváričkách badám úsmev až radosť, že sa vidíme. Po úvodných pozdravoch a kratučkom rozhovore ako sa máme, čítame domácu úlohu z predchádzajúceho dňa. Striedam aktivity. Rodičia mi vypracované strany v zošitoch odfotografujú mobilom a priebežne posielajú prostredníctvom aplikácie messenger do súkromnej správy, alebo v e-maile formou prílohy. Vypracované úlohy kontrolujem, opravujem, hodnotím, pochválim, povzbudzujem,” vysvetlila učiteľka.


A ako reagujú na takýto spôsob výučby rodičia žiakov ZŠ Ladislava Balleka v Šahách?

“Tým, že sme v práci, je náš syn odkázaný v učení na seba a pomoc staršej sestry. Beriem to ako možnosť otestovať jeho samostatnosť. Milo ma prekvapil telefonát od učiteľa, zisťoval, ako sa nám darí. Rodičia majú skupiny a tiež si navzájom radia”

– vyjadril sa jeden z rodičov.

“Pre niektorých rodičov je technicky náročnejšie, sťahovať učebné materiály z internetu, mladší žiaci ešte potrebujú pomoc a dohľad rodičov. Ale zvykáme si,” uzavrel druhý rodič.


REflex24

Značky:, ,

Pridám komentár
Čítajte viac

Prihláste sa na odber nášho newsletteraa my vám pošleme najaktuálnejší REflex magazín

Zaregistrujte sa na odber newsletteru

Prosím čakajte...

Ďakujeme za registráciu!

Šahy Slovensko
Najčítanejšie