Inzercia

Dňa 16. 06. 2021 slávnostne odovzdali malý betónový bunker, ktorý bol postavený  v druhej polivici 30-ych rokov 20. storočia na ochranu južných hraníc vtedajšieho Československa.  Zhromaždeným sa prihovorili Mgr. Péter Csúsz vyslanec pre NRO, László Jámbor a MUDr. Ondrej Kollár poslanci Banskobystrického kraja, slávnostný príhovor predniesli aj Ing. Ján Lunter predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, Roman Pásztor starosta obce a Ing. Zuzana Jóbová zástupca Krajskej organizácie cestovného ruchu.   Uvedené osoby sa podieľali na tom, aby sa obec mohla pochváliť s ďalšou turistickou atrakciou. Po symbolickom strihaní pásky nasledovala slávnostná recepcia v stoji, potom hostia mohli navštíviť obecné múzeum a Pustý kostol. 

V súvislosti s rozvojom v oblasti cestovného ruchu nastala šťastná situácia, pretože vojenský bunker, náučný  pavilón s informačnými tabuľami a lodenica, ktorá sa aj dnes aktívne používa,  sa nachádzajú na jednom pozemku, no a podľa starostu Romana Pásztora onedlho môžu začať aj s modernizáciou.   

„Bunker typu »B«  má podobnú strieľňu ako bunkre typu  »A«,  no druhá strieľňa zabezpečovala streľbu tvárou v tvár oproti nepriateľovi.  Má dva druhy: B1 (zo strany nepriateľa bočná strieľňa je na pravej strane ) a B-2 (strieľňa na ľavej strane). Podľa veľkosti uhla medzi dvoma strieľňami ide o typy  B1(2)-80, 90 a 100,”

– môžeme sa dozvedieť z jednej z informačných tabuliek náučného pavilónu, ktoré obsahujú aj ilustrácie.

Ing. Ján Lunter predseda Banskobystrického samosprávneho kraja

Dozvedeli sme sa aj to, že daný bunker typu  B1-90 bol šiesty v rámci miestného obranného systému, bol umiestnený pred mostom, ktorý spojil dva brehy rieky Ipeľ, okrem toho k bunkri patrila aj tanková pasca.  Tajomstvo zachovania bunkra nám prezradil starosta obce Roman Pásztor: bunker by nemohol byť vyhodený do vzduchu bez toho, aby okolité domy neboli poškodené, preto táto malá pevnosť,  jeden z 1800 malých bunkrov, ostala na mieste. Pevnosti na území Maďarska boli odstránené maďarskou armádou. 

„Ani niektorí obyvatelia našej obce netušili, že máme takýto bunker, ktorý sa nachádza neďaleko lodenice – preto sme sa rozhodli, že na tomto mieste vytvoríme turistické centrum.  Poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja sa z našich plánov tešili, navštívili  našu obec a potom nás ubezpečili aj o tom, že tento návrh plne podporujú. ”

Náš plán zahŕňal v sebe rekonštrukciu a impregnovanie bunkra, resp. očistenie okolia – počas procesu bola venovaná mimoriadna pozornosť autentickému riešeniu.

MUDr. Ondrej Kollár, László Jámbor, Ing. Ján Lunter, Roman Pásztor a Mgr. Péter Csúsz

„Chválabohu, bunker nikdy nebol používaný. V čase, keď bol dokončený, československí vojaci boli nútení vzdať sa tejto oblasti.  Miestni obyvatelia protestovali proti zničeniu bunkra – ide o železobetón s hrúbkou 65cm, ak by to bolo vyhodené do vzduchu, ani okolité budovy by neostali bez poškodenia.  Na informačných tabuľkách náučného pavilónu si môžete prečítať podrobný príbeh.”

Roman Pásztor nám prezradil, že v obci očakávajú návštevníkov s viacerými rôznymi atrakciami: okrem čerstvo zrekonštruovaného bunkra je tam lodenica, obecné múzeum i aj Pustý kostol.  Vo Veľkej Čalomiji  neožíva iba história, ale záujemcovia majú možnosť aj na aktívny odpočinok, napr. neďaleko lodenice tečie rieka Ipeľ, je to pokojný úsek, veslovanie je tu bezpečné aj pre začiatočníkov a rodiny s malými deťmi. Amfiteáter  počas sezóny je tiež plne využívaný, nie je núdza ani o kultúrne podujatia. 

„Naše plány zahŕňajú aj rozvoj vinárskej turistiky,  vínne pivnice sú na našom okolí dané, v rámci predchádzajúceho projektu boli spevnené aj cesty, momentálne k nim vedú zväčša asfaltované úseky – milovníci športu sa môžu zúčastniť aj na cyklotúrach.”

Prenájom člnov treba dohodnúť vopred, na začiatku sezóny budú všetky potrebné informácie dostupné na dvojjazyčnej webovej stránke obce – očakávame menšie, ale aj väčšie skupiny, naše kapacity sú hojné. 

„Našu ponuku odporáčam hlavne tým, ktorí sa zaujímajú o minulosť, veď tu neide o akvapark, ale o historické miesta v autentickom prostredí. Okrem toho sa tu môžu cítiť dobre aj milovníci aktívneho odpočinku, pretože rieka je vzdialená od lodenice iba cca. 150.  Čln si vyzdvihnete a spoločnými silami ho odnesiete až k brehu, no a potom môžete prežiť dlhé, pokojné chvíle na rieke, to nie je iba pre športovcov, ale aj pre milovníkov prírody,”

– ukončil svoj referát starosta obce Roman  Pásztor.

Pridám komentár
Čítajte viac

Prihláste sa na odber nášho newsletteraa my vám pošleme najaktuálnejší REflex magazín

Zaregistrujte sa na odber newsletteru

Prosím čakajte...

Ďakujeme za registráciu!

Šahy Slovensko
Najčítanejšie