Inzercia

Regionálny historik a publicista Milan Ukrop navštívil Mestskú knižnicu v Šahách. V rámci podujatia Literárny večer – rodák z Demandíc vo štvrtok 27. februára 2020 predstavil svoje poznatky, ktoré nadobudol pri skúmaní miestnej histórie a čiastočne publikoval vo viacerých svojich publikáciách.

Milan Ukrup je rád, že ho pracovníčky Mestskej knižnice v Šahách pozvali ako krajana, ktorý vyrástol v neďalekom okolí a ktorý maturoval práve v Šahách.

“Dnešný večer som sa pokúšal predstaviť sériu fotografii krajiny z Hontu a porozprávať aj o niekoľkých udalostiach, ktoré sa týkali Šiah a bezprostredného okolia v niektorých rozhodujúcich historických časoch. Taktiež som sa snažil poukázať aj na úlohu viacerých našich krajanov, ktorí sa nestratili v týchto zlomových historických časoch,” vysvetlil Ukrop.

Ukrup si myslí, že obecenstvo malo záujem o veci, ktoré sa bežne nepublikujú. “V tej veľkej histórii totiž detaily zanikajú. Dnešný večer sme hovorili práve o tých detailoch, ktoré sa týkali našich krajanov v minulosti,” dodal historik a publicista.

Rodák z Demandíc mal o históriu záujem už vo svojich mladších časoch.

“Pamätám si, že po prvý krát som históriu intenzívne zažíval, keď nám ako prvákom v Bratislave v Národnom múzeu ukázali dve zlaté prilby z Dolných Semeroviec. Dodnes si to pamätám, pričom je to pekných pár desiatok rokov. Odvtedy ma to držalo. Počas štúdia sme mali sériu historicko-právnych skúšok, kde sme študovali dejiny práva, štátov a mnoho iného, tak sa mi ten záujem o dejiny zväčšoval. Nakoniec som si povedal, že je škoda tých rokov na štúdiu a nepoznať históriu kraja, v ktorom som vyrastal. Častokrát sa sem vraciam a využívam to na ďalšie skúmanie už nielen histórie, ale zaujíma ma aj hlbšia história a geologické javy a ich prejavy tu na našom území. Sú to zaujímavé veci, keď sa pozriete na nejaký kameň a viete, prečo tu je, odkiaľ tu je, prečo vznikol a podobne. Živá aj neživá príroda sú veľmi zaujímavé”

– doplnil Milan Ukrop.

Historikov starý otec pochádza z Brhloviec, stará mama zo Santovky a ďalšiu rodinu po starej mame má v Sazdiciach.

“Je zaujímavé dozvedieť sa viac napríklad aj o potôčiku Búr, ktorý preteká Demandicami a pramení práve v Brhlovciach. Spomína sa už pred 800 rokmi v historických listinách, kde sa vymedzovali chotáre obcí. Takéto potoky hrali dôležitú úlohu orientačných bodov. Celá moja rodina pochádza z Hontu aj z tej severnejšej časti, pretože môj otec pochádzal z Dobrej Nivy. Nakoniec z tohto regiónu mám aj manželku”

– uzavrel Ukrop.

Milan Ukrop sa narodil v roku 1949 v Demandiciach. Po maturite v roku 1967 absolvoval vysokoškolské štúdium na Univerzite Komenského a na Univerzite Karlovej. Do roku 1990 pôsobil v Prahe ako vedecko-pedagogický pracovník. Špecializoval sa na ústavné právo, čo využíval počas ďalšej praxe v oblasti zákonodarstva na ministerstve spravodlivosti, ministerstve vnútra, na Úrade vlády Slovenskej republiky a tiež v kancelárii prezidenta Slovenskej republiky. Bol gestorom prípravy zákonov, upravujúcich právne vzťahy v oblasti neziskových organizácii. Podieľal sa na aproximácii nášho právneho poriadku pred vstupom do Európskej únie a do Schengenského priestoru.

Je spoluautorom niekoľkých vysokoškolských učebných textov a autorom iných odborných publikácii a článkov.

Po odchode do dôchodku sa zaoberá históriou rodného kraja v povodí potoka Búr, ktorú spracoval vo vyše 250 príspevkoch, uverejnených na svojom blogu “Pod Bujdoškou”. Časť z nich bola v roku 2011 vydaná knižne. Je spoluautorom kníh: Kostoly demandickej farnosti, Santovčania vo svetových vojnách a Textilné nápisové nástenky ako produkt sedliackej kultúry.

Samostatne spracoval nasledovné publikácie: Pod Bujdoškou, Spomienky šibeničníka, Boje v Honte a Tekove 1848/1849, Z povodia Búru, Demandičania (Ako sme žili), Demandický svet Blaškovičovcov a Grasalkovičovcov (1709-1762), Spomienky na skle, Demandické viničné hory, Santovka v uplynulom čase, Z truhlíc dudinského okolia, Hontianska panoráma, Z demandického chotára, Erby demandických rodov.


Text a foto:
REflex24

Značky:, , , ,

Pridám komentár
Čítajte viac
2021.11.24.

Aliancia: Lockdown bez plánu na odškodnenie prevádzok ekonomiku položí

Pripomína, že najúčinnejšou zbraňou v boji s pandémiou je očkovanie, hlavne pre najohrozenejších seniorov. Ak sa vládna koalícia…

Prihláste sa na odber nášho newsletteraa my vám pošleme najaktuálnejší REflex magazín

Zaregistrujte sa na odber newsletteru

Prosím čakajte...

Ďakujeme za registráciu!

Šahy Slovensko
Najčítanejšie