Gymnázium v Šahách patrí medzi najstaršie gymnáziá Nitrianskeho kraja a Levického okresu a hrdo sa hlási k tradícii prvého šahanského gymnázia, založeného v roku 1913.

Súčasné gymnázium sa vo svojom vzdelávacom programe naďalej venuje všeobecnému vzdelávaniu a príprave žiakov na univerzitné vzdelávanie. Osobitosťou školského vzdelávacieho programu je zavedenie bilingválneho štúdia zameraného na podporu prírodovedných predmetov a informatiky. Prvoradou úlohou šahanského gymnázia je vyformovať osobnosť, ktorá bude schopná sa zapojiť do moderného sveta 21.storočia s primeranou jazykovou výbavou, prírodovednou, matematickou, informatickou
a finančnou gramotnosťou.

Súčasné gymnázium sa vo svojom vzdelávacom programe naďalej venuje všeobecnému vzdelávaniu a príprave žiakov na univerzitné vzdelávanie. Osobitosťou školského vzdelávacieho programu je zavedenie bilingválneho štúdia zameraného na podporu prírodovedných predmetov a informatiky. Prvoradou úlohou šahanského gymnázia je vyformovať osobnosť, ktorá bude schopná sa zapojiť do moderného sveta 21.storočia s primeranou jazykovou výbavou, prírodovednou, matematickou, informatickou
a finančnou gramotnosťou.

V školskom roku 2018/2019 ukončili tento odbor prví absolventi, ktorí pokračujú na univerzitách v štúdiu medicíny, biomedicínskych technológií, informatiky, ekonomiky či manažmentu.

Na podporu moderného vzdelávania bol využitý projekt štrukturálnych fondov Európskej únie z Operačného programu Vzdelávanie. V rámci projektu Moderná stredná škola boli zakúpené najmodernejšie didaktické pomôcky – programovateľné LEGO stavebnice, laboratórne notebooky, hlasovacie zariadenie, výučbové softvéry atď. Atraktívnejšie vyučovanie fyziky sa podarilo dosiahnuť zriadením digitalizovaného fyzikálneho laboratória s moderným výučbovým softvérom a pomôckami na úzke prepojenie teórie s reálnym životom. Moderné didaktické pomôcky prispeli aj k zatraktívneniu krúžkovej činnosti. Spomedzi množstva záujmových krúžkov stojí určite za zmienku krúžok robotických stavebníc či dopravná výchova – teoretická príprava na získanie vodičského oprávnenia.

Zvyšovanie kvality bilingválneho vzdelávania je názov aktuálneho projektu, implementovaného v rokoch 2019 – 2021, na ktorý získala škola grant prostredníctvom Operačného programu Ľudské zdroje. Cieľom projektu je tvorba, inovácia, realizácia vzdelávacích programov zameraných na zvýšenie čitateľských, prírodovedných, matematických, environmentálnych, jazykových, IKT zručností, finančnej gramotnosti vrátane podnikateľských vedomostí a ekonomického myslenia. Finančné prostriedky projektu budú použité na netradičné vyučovanie formou exkurzií, na najnovšie a najmodernejšie učebné pomôcky a na vzdelávanie učiteľov. Cieľovými skupinami projektu sú žiaci školy a pedagogickí zamestnanci.

“Prečo študovať v šahanskom gymnáziu? Jednoznačne preto, že sme školou „rodinného typu“, uprednostňujeme individuálny prístup, žiaka formujeme celostne ako osobnosť. Do vyučovania vnášame alternatívne formy vzdelávania. Súčasťou tohto vzdelávania je Študentská akciová spoločnosť PAPA JA firma, ktorá je reálnym prostredím rozvoja podnikateľských zručností. Okrem primárnej vzdelávacej činnosti máme záujem vychovať moderného a ambiciózneho mladého človeka. Zapájame sa do množstva projektov či medzinárodných programov. Za aktívne pôsobenie v programe Ambasádorská škola Európskeho parlamentu nám bol udelený certifikát Ambasádorskej školy a naši žiaci si osvojili princípy ľudských a občianskych práv, slobody či demokracie. Občianska angažovanosť našich žiakov sa prejavila aj pri realizácii projektu Najväčší Slovák. Žiaci sa role obhajcov osobností slovenskej histórie zmocnili veľmi profesionálne, čo ocenil nielen moderátor, ale aj známy slovenský režisér Peter Núñez,” povedala riaditeľka školy Tatiana Wenclová.

Okrem výchovy k občianstvu sa na škole zameriavajú na podporu environmentálnej výchovy, ale aj na bezpečnosť a prevenciu kriminality. “S informačnou spoločnosťou sa spájajú aj riziká a nebezpečenstvá. Potenciálnymi obeťami digitálnych technológií sme všetci bez rozdielu. Dôraz preto kladieme aj na výchovu a vzdelávanie v oblasti prevencie počítačovej kriminality v úzkej spolupráci s Ministerstvom vnútra SR a občianskym združením Preventista. Organizujeme množstvo preventívnych aktivít pre žiakov školy a vďaka projektom MV SR sme vyškolili „mladých preventistov“ – peer aktivistov, ktorí navštevujú okolité základné i stredné školy a aktívne sa podieľajú na rovesníckom vzdelávaní s dôrazom na bezpečnosť vo virtuálnom svete,” dodáva Wenclová.

V rámci projektu sa škole podarilo rozšíriť obzory aj učiteľom, pre ktorých pripravili Metodický deň o bezpečnosti na internete a metodický materiál. “Moderná škola sa nezaobíde bez moderného myslenia. Dôkazom je ochrana životného prostredia a jeho prepojenie s naším školským vzdelávacím programom. Zapojením sa do najväčšieho celosvetového programu Zelená škola sme dokázali, že o environmentálne témy máme záujem. Za prácu v programe sme boli ocenení medzinárodným certifikátom a Zelenou vlajkou – symbolom tohto programu,” vysvetľuje riaditeľka školy.

Gymnázium v Šahách patrí síce počtom žiakov medzi „malé školy“, ale aktivitami a úrovňou sa snaží držať krok s „veľkými školami“. ” Svoju činnosť prezentujeme každoročne na dni otvorených dverí. Podrobnejšie informácie o našej škole prinášame na webovom sídle www.gymsahy.edupage.org,” ukončila Wenclová.

Andrej Budai

Pridám komentár
Čítajte viac

Prihláste sa na odber nášho newsletteraa my vám pošleme najaktuálnejší REflex magazín

Zaregistrujte sa na odber newsletteru

Prosím čakajte...

Ďakujeme za registráciu!

Šahy Slovensko
Najčítanejšie