Pandémia COVID-19 je nevyčerpateľným zdrojom tém, a nie náhodou, pretože nie iba náš  život, ale celý náš  životný štýl je ohrozený. Iba potichu poznamenám, že ten druhý je už na čase zmeniť. V posledných mesiacoch sme sa vďaka spoločenským médiám  všetci stali „profesionálnymi virológmi“. Okrem aktuálnych štatistík a prísnych opatrení  je ťažké povedať niečo nové.  O tom však asi ctení čitatelia nie sú až tak dobre informovaní, že ako prebieha riešenie krízy na okraji Západnej Európy.

Cez víkend bolo toľko ľudí v jednom obľúbenom londýnskom parku. (Foto: Toby Melville/REUTERS)

Dénesa Riedlyho nemusíme predstaviť nikomu, kto je naším čitateľom od začiatkov Reflex24.sk.  Dénes pochádza z Tešmaku, študoval v Šahách, vo Vacove a v Budapešti, potom sa rozhodol tak, že po univerzite skúsi šťastie v zahraničí. O svoje skúsenosti sa s nami podelil cez skype, načrtol nám krízovú situáciu, ktorá ohrozuje nielen Spojené Kráľovstvo, ale celý svet.

Na začiatku rozhovoru ma Dénes uistil, že spolu s priateľkou sú zdraví ako buk. Ich každodenný život sa však kvôli vírusu výrazne zmenil. Najväčšou zmenou je,  že obaja pracujú z domu.  Tieto rozhodnutia vznikli začiatkom minulého týždňa, v závislosti od zamestnávateľa.

Vyľudnené ulice, ale to bolo charakteristické iba na posledné dni. (Foto: Dénes Riedly )

V kancelárii, kde Dénes pracuje, u kolegu, ktorý často cestoval po svete, diagnostikovali  COVID-19. Potom všetkých zamestnancov, ktorí môžu pracovať v režime home office, poslali domov. Toto nariadenie platí do odvolania, to môže znamenať aj 6 mesiacov.  

Druhú najväčšiu zmenu predstavuje, že v potravinách a supermarketoch vidíme prázdne regály. Nákupná horúčka sa začala ešte pred uverejnením prísnych opatrení. Bezdôvodné nakupovanie chcú zastaviť tak,  že zo všetkých výrobkov si môže kúpiť každý max. 2 kusy. Samozrejme možno ísť nakupovať aj denne desaťkrát, alebo  môžeme poslať do potravín každého člena rodiny, smeje sa Dénes.

(foto: Viktor Riedly)

V supermarketoch platia prísne zákony: kto je rýchlejší, ten si to získa. Aj toaletný papier je hľadaný tovar, niektorí z neho postavili v nákupných kočíkoch celú vežu. A iným už nič nezostalo.

Tak isto chýbajú aj vlhké utierky, dezinfekčné prostriedky na ruky, mydlo, olej, ryža, cestoviny, soľ, maslo, zabalené pekárenské výrobky, ale aj cibuľa.

Je veľmi zaujímavé, že nie je nedostatok mäsa a alkoholu. Ceny už spomínaných výrobkov sa vo veľkej miere zvýšili. Špekulanti to využívajú, ponúkajú na spoločenských stránkach výrobky, ktoré z obchodov chýbajú,  trojnásobnou cenou. Jeden kotúč toaletného papiera  môže stáť aj rekordných 5 libier, ale Dénes už počul aj o tom,  že niekto chcel predať použitý toaletný papier. Pevne verím,  že to bolo len nedorozumenie. Aj na uliciach je menej ľudí. Lieky tiež chýbajú, zásoby sú nedostatočné.

Kvôli vysokému dopytu každý zákazník si môže kúpiť z daného produktu max. 2 kusy. (foto: Dénes Riedly)

Futbalové ligy dobrovoľne odvolali zápasy, pretože už aj medzi hráčmi sa objavil kornavírus. O zatvorení pubov, reštaurácií, posilovní vydal rozhodnutie Boris Johnson minulý týždeň. Predtým však hlásali to,  že čím skôr sa vírus objaví a začne sa šíriť, tým bude pre Anglicko lepšie. Naďalej to vyzerá tak,  že vláda nerobí unáhlené kroky. V  Spojenom Kráľovstve oveľa neskôr začali platiť tie prísne opatrenia a obmedzenia, ktoré v Strednej Európe vyhlásili už pred desiatimi dňami.

Je neuveriteľné počuť,  že v meste Ipswich pred niekoľkými  dňami ešte žili tak, ako doteraz. Mestská časť so zábavnými podnikmi bola plná, ľudia si oddychovali v parkoch,  žili tak, akoby sa nič nedialo. V tomto nesie veľkú zodpovednosť aj vláda, ktorá rozhoduje pomaly a zvolila si nesprávnu stratégiu. Pred dvoma týždňami v iných  častiach Európy už platili prísne opatrenia, kým v Anglicku Boris Johnson na tlačovej konferencii zaviedol iba veľmi mierne obmedzenia.

„Budem úprimný voči obyvateľom: veľa rodín sa musí pripraviť na to,  že stratí svojich blízkych,“ cituje Dénes slová britského premiéra. Johnsona za tento prejav viacerí kritizovali.

Vyľudnená nábrežná promenáda. (Foto: Riedly Dénes)

Náš rozhovor Dénes ukončí tým,  že  môžeme argumentovať za i proti, jedno je však isté: britská vláda podcenila význam začiatku ochranného obdobia. To, či táto chyba je ozaj závažná, uvidíme až neskôr.

A nakoniec aktuálne štatistické údaje, ktoré som skontroloval v momente písania tohto príspevku: 23. marca testy urobené v Spojenom Kráľovstve ukázali 5683 pozitívnych výsledkov, zomrelo zatiaľ  281 ľudí. Som si istý, že v čase uverejnenia môjho článku čísla budú vyššie. Od  dnešného dňa, tak ako u nás,  školy budú zatvorené. Prevdepodobne  sa čoskoro objavia opatrenia vyhlásené Borisom Johnsonom, ktoré sa týkajú obmedzenia fyzického kontaktu medzi ľuďmi.

Je dodržaný dvojmetrový rozostup? (Foto: Getty)

Je však veľmi pozitívny ten sľub, že vláda preberá na seba vyplatenie 80% platu všetkých zamestnancov, ktorých zamestnávateľ momentálne nemôže zamestnať, a tým bez pomoci by ich pracovný pomer zanikol.  

Takže prísne opatrenia môžeme očakávať aj na okraji Západnej Európy, veríme, že vláda nepokračuje v hazardovaní.  To je už úplne iná otázka, či tieto neskoré kroky budú úspešné v boji, v ktorom bojujeme nielen proti neviditeľnému nepriateľovi, ale aj proti času…  

#ostaňdoma! 
#starajmesaoseba! 


Mátyás Morva

Značky:, ,

Pridám komentár
Čítajte viac

Prihláste sa na odber nášho newsletteraa my vám pošleme najaktuálnejší REflex magazín

Zaregistrujte sa na odber newsletteru

Prosím čakajte...

Ďakujeme za registráciu!

Šahy Slovensko
Najčítanejšie