Inzercia

Na budúci rok sa na Slovensku uskutočnia komunálne voľby, je čas na hodnotenie. Teraz, blížiac sa ku koncu roka nás zaujímalo, aké  výsledky dosiahla šahanská samospráva za rok 2021, resp. aké plány má na rok 2022. Na naše otázky odpovedala mestská poslankyňa Alžbeta Bukorová /SMK/. 

foto: REflex24

Aké úspechy dosiahla samospráva za rok 2021?

Máme viditeľné i neviditeľné výsledky, také, ktoré sa ukážu až neskoršie.  Rada by som uviedla niekoľko viditeľných zmien.  V týchto dňoch prebiehajú tie práce, ktoré schválila rada poslancov vo výške 640 tisíc eur.  Rekonštrukcia sa týka najfrekventovanejších úsekov mestských chodníkov a ciest , resp. tých, ktoré sú v najhoršom stave – samozrejme sme nevynechali ani mestské časti Tešmák či Preseľany, obnovy prebiehajú aj tam. 

Zmeny nastali aj v centre mesta, na Hlavnom námestí  – parky a trávniky sa stali estetickejšími vďaka vysadeným kvetom.  Tento rok sme si zakúpili mulčovač, dúfame, že sa kosenie väčších trávnatých plôch uskutoční častejšie.  Kamerový dohľadový systém bol tiež rozšírený, odteraz je kontrolovaná aj kalvária, ktorá bola obnovená v tomto roku.

O trávnik štadióna sa stará nový zavlažovací systém, podľa našich plánov bufet bude čakať záujemcov pod dohľadom nového majiteľa a s novým vzhľadom.  Fanúšikovia sa môžu tešiť na novú tribúnu, hlavná budova bola tiež obnovená, športovci si ju môžu užívať aj zvnútra: šatne a toalety sú  nanovo natreté a obnovené. 

foto: facebook.com/Technické služby mesta Šahy

Teraz prebieha aj rekonštrukcia 3. krídla budovy radnice, tým sa skončí obnova  fasády  a predná časť historickej budovy  zažiari vo svojej plnej kráse. 

Každý môže vidieť, že sa niečo deje v budove autobusovej zastávky zo smeru z Tešmáku.  Podľa našich plánov sa tu vybuduje moderné verejné WC, ktoré spĺňa všetky dnešné očakávania a štandardy, mamičkám bude k dispozícii pult na prebaľovanie bábätka, ale aj pre hendikepovaných bude vybudovaný záchod s bezbariérovým vstupom. 

V tomto roku sme ukončili obnovu a modernizáciu troch základných škôl mesta, ktorých zriadovateľom je mesto, skončil sa aj spoločný projekt slovenskej a maďarskej materskej školy na Hviezdoslavovej ulici, ktorého cieľom bolo zvýšiť energetickú hospodárnosť budov.  Budovy boli zvonka izolované, boli vymenené aj okná, radiátory a potrubie – potom sa uskutočnila obnova podlahy a maľovanie stien.  Vďaka úspešnému projektu sa uskutočnila celková rekonštrukcia  starého školského dvora na Ulici J. Kráľa, kde sa potom vybudovalo 30 nových parkovacích miest, čo je pre obyvateľov sídliska značná pomoc.   

Je vlastne verejným tajomstvom, že Vašou srdcovkou je záležitosť areálu Šóderoš. Podnikli ste určité kroky pre jeho obnovu a rozvoj. Aká je momentálna situácia v tejto veci? 

Som nesmierne sklamaná, pretože ani okolo jazera, ani na budove  nenastala žiadna zmena. Riaditeľ Technických služieb koncom mája, verný svojmu sľubu dal vyčistiť areál, okosili trávu  – čiže to vyzeralo fakt sľubne.  

Začiatkom júla som bola pozvaná na stretnutie komisie výstavby, po zasadnutí som bola ešte optimistická, veď sme sa dohodli, že z rozpočtu mesta  20 tisíc eur,  vyčlenených na projektovú dokumentáciu, použijeme na obnovu areálu Šóderoš. Mali sme v pláne  zadebnenie okien, aby sme zabránili ďalším neoprávneným vniknutiam a poškodzovaniu interiéru,  na trávniku sme chceli vybudovať dve  filagórie so stavanými ohniskami , obnovu dvoch spŕch v exteriéri a vybudovanie aspoň jednej toalety na mince spolu s umývadlom na ruky. 

fofot: REflex24

No dnes návštevníkov víta iba špina, ruiny, počmárané steny a chátrajúce prostredie.  Zdá sa, že sľuby a dohoda na letnom stretnutí pre nikoho neboli záväzné, boli to iba prázdne slová.  Samozrejme to nenechám iba tak, dúfam, že ma budú podporovať aj kolegovia poslanci. 

Aké ďalšie plány má samospráva na rok 2022? 

Iba niekoľko príkladov: obnoví sa celkový vykurovací systém nemocnice.  V areáli nemocnice je už hotová budova nového zdravotníckeho centra, ktorá bude odovzdaná v nasledujúcom období.  Vďaka úspešného prjektu sa začne obnova vnútroblokov Tabáň.  Mesto plánuje aj rekonštrukciu budovy Hontianskeho múzea a na radosť všetkých dostala zelenú aj výstavba dvoch  štvorpodlažných bytoviek s 19 bytmi. Na tento projekt sme dostali úver od  Štátneho fondu rozvoja bývania a od Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Pridám komentár
Čítajte viac

Prihláste sa na odber nášho newsletteraa my vám pošleme najaktuálnejší REflex magazín

Zaregistrujte sa na odber newsletteru

Prosím čakajte...

Ďakujeme za registráciu!

Šahy Slovensko
Najčítanejšie