Chlieb je v mnohých kultúrach hlavným porkmom. V kuchyni rôznych národov ho pečú z rôznych ingrediencií a v rôznych formách. O jeho starodávnom pôvode svedčí aj to, že sa chlieb každodenný objaví aj v najdôležitejšej modlitbe kresťanov.

Voľakedy chlieb piekli doma v peci, ale časom to nahradila sériová výroba.  Dnes sa zase dostáva do povedomia, že domáci chlieb bez rôznych konzervantov a prísad je oveľa chutnejší a vydrží dlhšie ako ten, ktorý si kúpime v obchode.  Ja pečiem chlieb hlavne na sviatky. K chutnému, chrumkavému domácemu chlebu sa výborne hodí aj „nepravá” paštéta z husacej pečene.  Paštéta je vyrobená taktiež bez konervantov,  spolu s domácou šunkou môže byť podávaná na veľkonočnom stole.

(foto: Adrienn Gyekiczky)

Ingrediencie zemiakového chleba: 1 kg hladkej múky, 5 dkg droždia, 3 KL soli, 3 KL octu, 5,5 dl vody, 2 veľké uvarené zemiaky.

Do 1 dl vody pridáme 1 KL cukru, trošku múky a droždie, potom to necháme vykysnúť.  Do veľkej misy pripravíme múku, soľ a ocot, všetko musí mať izbovú teplotu. Uvarené zemiaky nastrúhame do misy.  Nalejeme vykysnuté droždie, pridáme zvyšnú vodu a cca. 20 cesto vymiesime. Potom ho asi 20 minút necháme kysnúť.  Cesto vyvaľkáme, aby sme odtsránili bublinky, potom ho prehnetieme a ešte ho necháme 20 minút kysnúť. Tento úkon si zopakujeme ešte raz  (vyvaľkáme, prehnetieme a necháme kysnúť). Potom z cesta vytvarujeme bochník, vrch bochníka zarežeme na troch miestach a preložíme ho na plech, kde necháme kysnúť ďalších 20 minút.  Rúru  predhrejeme na  220 stupňov.  V horúcej rúre ho pečieme cca. hodinku. Keď ho vyberieme z rúry, upečený chlieb potrieme vodou a čistou kuchynskou utierkou ho zakryjeme približne na 15 minút.  Tento recept môžeme zmeniť podľa chuti, ja do cesta pridávam aj ľanové semienka, tekvicové jadierka a rascu, zemiaky môžeme aj vynechať.

Ingrediencie „nepravej” paštéty z husacej pečene: pol kg kuracej alebo bravčovej pečene, 25 dkg bravčovej masti, 4 vajcia, 1 téglik smotany na varenie .

Surovú pečeň pomelieme na mlynčeku. Pridáme rozpustenú bravčovú masť, 4 vajcia a smotanu. Surovú paštétu vlejeme do vymastenej a strúhankou posypanej  tepluvzdornej formy alebo misky. Na 180 stupni ju pečieme do zlatista. Necháme vychladnúť, potom ju môžeme podávať.  Soľ do surovej paštéty nepridáme, osolíme iba pred podávaním. V chladničke ju môžeme uchovávať aj niekoľko dní, ale  tak dlho nevydrží.

Dobrú chuť!

Adrienn Gyekiczky

Značky:, , ,

Pridám komentár
Čítajte viac

Prihláste sa na odber nášho newsletteraa my vám pošleme najaktuálnejší REflex magazín

Zaregistrujte sa na odber newsletteru

Prosím čakajte...

Ďakujeme za registráciu!

Šahy Slovensko
Najčítanejšie