Inzercia

Kôpor je veľmi užitočná liečivá rastlina, no vieme o ňom pomerne málo.  Má charakteristickú chuť, preto ho alebo zbožňujú, alebo ho nemôžu ani cítiť. Aj ja patrím do druhej skupiny.   Slovo kôpor som používala akurát vo veršoch riekanky : „Zhorela ti zápraška, presolila si kôprovú omáčku!”. Ale potom som ochutnala kôprovú omáčku svokry, odvtedy ju robím podľa jej receptu. 

(pixabay.com)

Kôpor s obľubou používali aj starovekí Egypťania, Gréci a Rimania ako koreninu, jeho semienka hrýzali proti tráviacim problémom.   Pre Rimanov bol symbolom energie a sily.   Z jeho plodu lisovali olej, s čím si natierali svoje telo gladiátori pred súbojmi, aby sa stali neporaziteľnými.  Dnes ho používajú výrobcovia parfémov: kôprový olej je tajnou esenciou niektorých slávnych parfémov.

   Kôpor je obľúbená bylinka, môžeme použiť  jeho listy, plody v čerstvej alebo aj v sušenej forme. Čerstvý kôpor má silné antioxidačné účinky, je výborným zdrojom vitamínu C.   Obsahuje ešte vitamíny  A,  riboflavín, B1-, B2-, B3-, B6-, E, kyselinu listovú, pektín, vápnik, železo, meď, horčík, sodík, fosfor, zinok a veľké množstvo vlákniny.

   Kôpor v Karpátskej kotline má dôležitú úlohu v gastronómii. Jednotlivé národné kuchyne ho používajú veľmi často. Kôprovú omáčku, ktorú si pripravíme teraz, v našom regióne konzumujú predovšetkým s knedľami. Môže sa podávať aj k fašírkam alebo k rôznym druhom pečeného mäsa.  Minulý víkend som ju pripravila k pečenému kolenu, môžem povedať, že všetky chute boli harmonické. Tento recept odporúčam každému!

(foto: Adrienn Gyekiczky)

Ingrediencie:

1 kytička kôpru, soľ, cukor, ocot, 1 téglik smotany, 2 PL múky.

(foto: Adrienn Gyekiczky)

Postup:

Kôpor nakrájam na drobno, dám variť do cca. 1,5 -2 l  vody s malou lyžičkou soli. Zo smotany a múky spravím zátrepku, ktorú prilejem do vriacej vody s kôprom.   Na dochutenie môžeme pridať cukor, alebo ocot podľa chuti, prípadne ešte aj soľ.  Omáčku môžeme pripraviť jednoducho a rýchlo, výborne dopĺňa náš obed.

Prajem Vám príjemné varenie a dobrú chuť!

Značky:, ,

Pridám komentár
Čítajte viac
2021.11.24.

Aliancia: Lockdown bez plánu na odškodnenie prevádzok ekonomiku položí

Pripomína, že najúčinnejšou zbraňou v boji s pandémiou je očkovanie, hlavne pre najohrozenejších seniorov. Ak sa vládna koalícia…

Prihláste sa na odber nášho newsletteraa my vám pošleme najaktuálnejší REflex magazín

Zaregistrujte sa na odber newsletteru

Prosím čakajte...

Ďakujeme za registráciu!

Šahy Slovensko
Najčítanejšie