Inzercia

Ak už je tu dobré počasie, všetci radi varíme v prírode. Zoberieme si kotlík, veľkú varechu, na dvore vznikne ihneď veľká trma-vrma.  Z kotlíkových jedál sú najpopulárnejšie rôzne guláše a samozrejme halászlé.  Pred pár rokmi som sa oboznámila s ďalším výdatným jedlom, ktoré pripravíme iba z niekoľkých ingrediencií, a predsa výsledok  veľmi chutný – šlambuc.

Šlambuc bol pôvodne pokrmom pastierov, varili ho z cestovín, zemiakov a slaniny, dnes pridávame aj červenú mletú papriku. 

Ja varím šlambuc nasledovne:

Ingrediencie /na stredne veľký kotlík/:

2 kg zemiakov,
4 hlávky cibule,
30 -35 dkg slanina z mangalice,
údená klobása,
soľ,
čierne korenie,
mletá paprika,
rasca,
3 paradajky,
2 zelené papriky,
cca. pol kg cestovín “lebbencs”.

Príprava: Slaninu pokrájame na kocky a škvaríme ju,  Mäkké oškvarky vyberieme , do horúcej masti dáme pokrájanú cibuľu a zelenú papriku, dusíme do sklovita. Potom pridáme klobásu, ktorú chvíľku smažíme a môžeme pridať aj paradajku. Potom to okoreníme soľou, čiernym korením, rascou a mletou paprikou. Pridáme zemiaky a podlejeme vodou v takom množstve, aby boli všetky suroviny vodou prikryté.  Keď sú zemiaky mäkké, pridáme aj cestoviny.  Varíme, kým nezmäknú aj cestoviny.  Miešame iba prudkým pootáčaním kotlíka. 

Pred podávaním pridáme aj oškvarky. Podávame s  kyslými uhorkami a s čerstvým chlebom.


fotky: Adrienn Gyekiczky

Značky:, ,

Pridám komentár
Čítajte viac
2021.11.24.

Aliancia: Lockdown bez plánu na odškodnenie prevádzok ekonomiku položí

Pripomína, že najúčinnejšou zbraňou v boji s pandémiou je očkovanie, hlavne pre najohrozenejších seniorov. Ak sa vládna koalícia…

Prihláste sa na odber nášho newsletteraa my vám pošleme najaktuálnejší REflex magazín

Zaregistrujte sa na odber newsletteru

Prosím čakajte...

Ďakujeme za registráciu!

Šahy Slovensko
Najčítanejšie