V roku 2019 sa v našom regióne začalo a zrealizovalo veľa investícií, vylepšení, mnohé cestné komunikácie boli zrenovované a dostali nový povrch, v niekoľkých školách, patriacich do pôsobnosti kraja boli vykonané rekonštrukcie. Na realizované zlepšenia a na plány do budúcnosti sme sa pýtali Tibora Csengera, podpredsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja, zodpovedného za južné regióny.

Od januára 2018  pôsobíte ako podpredseda Nitrianskeho kraja, v krajskom zhromaždení vykonávate svoju činnosť v druhom cykle, ale ak máme správne informácie, vaša práca pre spoločnosť sa nezačala s politikou.

Máte pravdu, začal som pôsobiť v združení rodičov Gymnázia  Komenského v Želiezovciach, istý čas som bol aj predsedom. Potom som sa stal oblastným predsedom Združenia maďarských rodičov na Slovensku v levickom okrese, a napokon som mal možnosť  zapojiť sa do ich práce aj na celoslovenskej  úrovni.

Ako ste sa dostali do politiky?

Už štvrté volebné obdobie pôsobím v Mestskom zastupiteľstve v Želiezovciach, najprv ako člen výboru pre hospodárske záležitosti. Piaty rok som predsedom tohto výboru a sa snažím konať v prospech rozvoja mesta.

Pred niekoľkými rokmi ste vyskúšali aj krajskú politiku. Ako je možné zosúladiť v  našom regióne prácu medzi troma mestami, ktoré nikdy netvorili jednotný celok?

Levický okres je najväčším okresom Nitrianskeho kraja, z hľadiska zemepisného i historického  však existujú v rámci okresu veľké rozdiely. Najmä ak vychádzame z toho, že Levice a Želiezovce patrili k Tekovskej župe, kým Šahy boli centrom Hontianskej župy. Administratívna štruktúra týchto troch miest sa líši dodnes, je ťažké ich zjednotiť a posilniť pocit spolupatričnosti obyvateľov. Ešte aj dnes sú v rámci okresu veľké rozdiely. Ak ide o krajské právomoci, rozvoj infraštruktúry je oblasť, v ktorej obce južných regiónov sú na sebe závislé, napríklad čo sa týka ciest 1. triedy. Na tieto cesty sú pripojené  cesty 2. a 3. triedy, ktoré patria do krajskej právomoci.

Ak už hovoríme o rozvoji infraštruktúry, aké boli najväčšie úspechy v uplynulých rokoch?

V roku 2018, keď som sa ujal funkcie, zmapoval som, v akom stave sú cesty južných regiónov. Potom sme vytýčili tie konkrétne ciele, ktoré by sme chceli zrealizovať v nasledujúcom období. K týmto patrili samozrejme aj pripravené projekty z predchádzajúceho cyklu, respektíve, snažíme sa  využiť 15 miliónový úverový limit od vlády na rozvoj regiónu.  Na rekonštrukciu ciest 2. a 3. triedy máme k dispozícii ročne  7 miliónov eur, v období 2018/19 sa takto mohol obnoviť úsek medzi Plášťovcami a Hornými Túrovcami a vozovka medzi Šahami a Tešmakom. V obvode Želiezoviec  dostala  nový povrch medzi Zalabou a Sikeničkou, ďalej medzi Pastovcami a Zalabou  a Farnou a Nýrovcami. Okrem toho sme obnovili aj 1,2 kilometrový úsek medzi želiezovským mestským parkom a železničným priechodom. Obnovy boli zrealizované aj medzi Farnou a Veľkými Ludincami, respektíve v obci Jur nad Hronom.

Okrem rozvoja infraštruktúry, ešte v akej oblasti ste dosiahli takéto výborné výsledky?

Čo by som chcel ešte vyzdvihnúť je to, že v uplynulých dvoch rokoch vo všetkých 15 stredných školách s vyučovacím jazykom maďarským , patriacich do pôsobnosti kraja sme vykonali rôzne vylepšenia. Napríklad v šahanskom maďarskom a slovenskom gymnáziu, ktoré pôsobia v jednej budove, prebiehala výmena okien a obnova sociálnych miestností.  Takisto v tejto budove  sme obnovili vetrací systém telocvične.. V roku 2018 sa uskutočnila  výmena okien aj v šahanskej Strednej odbornej škole techniky a služieb, v roku 2019 prebiehala obnova celej strechy.  V Gymnáziu Komenského v Želiezovciach minulý rok bolo odovzdané multifunkčné športové ihrisko s umelým trávnikom.  Z investícií v Leviciach by som chcel vyzdvihnúť obnovu telocvične Gymnázia Andreja Vrábela, ale zrekonštruovali aj sociálne miestnosti Strednej poľnohospodárskej školy a zmodernizovali sa aj dielne  školy.  Učebne a zariadenie Strednej priemyselnej školy boli tiež obnovené, zrealizovala sa aj výmena podlahy a údržba budov patriacich k škole. Som rád, že v týchto dvoch školách som členom  rady školy.

Čo konkrétne bolo urobené pre zlepšenie situácie v oblasti sociálnej, športu a na dotáciu civilných organizácií?

Najväčšia investícia sa zrealizovala v Zariadení sociálnych služieb Platan v Obci Lontov, rozpočet bol približne 800 000 eur. Domov dôchodcov dostal novú kuchyňu, všetky obytné miestnosti boli obnovené podľa nových štandardov.

Samozrejme, venovali sme pozornosť aj dotácii civilných organizácií a samospráv. V roku 2019 sme v levickom okrese venovali na športové ciele 146 557 eur, na kultúru 154,791 eur,  na cestovný ruch 60 105 eur.  Dotácia boli rozdelené podľa počtu obyvateľov, čím sme chceli vyhovieť zásade proporcionality v levickom okrese.

Považujem za veľmi dôležité, že v súlade s príslušnými  právnymi predpismi, sme dokončili  výmenu maďarských tabúľ  obcí v celom regióne.

Vašou srdcovou záležitosťou je posilnenie cezhraničných vzťahov, a zároveň je vašou prioritou aj snaha podporovať rozvoj južných regiónov Nitrianskeho kraja. Môže to fungovať spolu?

Samozrejme. Koncom roka sa končí vypracovanie Stratégie hospodárskeho rozvoja Poiplia,  ktoré sme vypracovali s pomocou starostov, civilných organizácií a podnikateľov regiónu. Stratégia zmapuje tie možnosti, ktoré dodnes neboli využité, podľa toho možno zosúladiť  krajské, celoslovenské, ale aj cezhraničné investície. Ako poslanec Nitrianskeho kraja Európskeho zoskupenia územnej spolupráce (EZÚS) Rába-Dunaj-Váh pracujem pre tejto veci, nakoľko toto zoskupenie vzniklo s cieľom, aby medzi členmi bola posilnená hospodárska a sociálna kohézia,  aby svojou činnosťou podporovalo cezhraničnú regionálnu spoluprácu, a aby vybudovalo po celom  maďarsko-slovenskom úseku Dunaja trvalú štruktúru inštitúcií.
Cieľom zoskupenia je zrealizovanie projektov a kooperatívnych programov v prospech dosiahnutia cieľov.

Aké ďalšie zmeny k lepšiemu môžeme očakávať v roku 2020?

Máme za sebou úspešný rok, rozvoj a vylepšenia pokračujú aj v nasledujúcich rokoch. V roku 2020 pokračujeme  v plánovanej obnove  ciest.  Budúci rok bude vyhlásené verejné obstarávanie na obnovu niekoľkých úsekov – v obvode Šiah 2,6 kilometrový úsek medzi Veľkými Túrovcami a Hornými Túrovcami,  2,8 km úsek medzi Zalabou a Malými Ludincami, ďalší 1 km úsek vo Vyškovciach nad Ipľom a 1,5 km úsek v Ipeľských Úľanoch.

Z dotácie EU sa obnoví aj cesta II//564 medzi Levicami a Demandicami (17,6 km), cesta, ktorá spojí Pastovce so Salkou (II/564 – 8,6 km), resp. úsek medzi mestami Tlmače a Levice (II/564 – 2,4 km). Môže sa začať rekonštrukcia úseku medzi mestom Šahy a Banskobystrickým krajom (II/527 – 6,1 km) a začíname s obnovami  aj medzi obcami Tekovské Lužany a Farná (II/588 – 9,1 km ).

Predpokladám, že aj v Šahách  bude pokračovať obnova budovy gymnázia, medzi našimi plánmi je aj modernizácia telocvične šahanskej odbornej školy. Plánujeme aj kompletnú rekonštrukciu vykurovacieho systému v Zariadení sociálnych služieb Perla v Želiezovciach.  Budúci rok začíname aj  prípravou plánov  rozširovania  sociálneho zariadenia pre seniorov  Jeseň  života v Leviciach.

Od januára sa začína nový dotačný systém, ktorý je zameraný na obnovu zaniknutých obvodných, detských a zubných lekárskych ordinácií.  Maximálna hodnota dotácie je 40 000 eur. Tento  návrh bol predložený  krajskému zhromaždeniu krajskou frakciou Strany maďarskej komunity.

Aké dlhodobé ciele ste si vytýčili v krajskej politike v oblasti rozvoja regiónov?

V obciach Pohronia a Poiplia máme veľké nedostatky s centrálnou dodávkou pitnej vody, už sa začali rokovania zamerané na odstránenie týchto nedostatkov, ktoré  sa  týkajú v regióne 14 obcí. Mojim dlhodobým cieľom je pokračovať v týchto rokovaniach, v ktorých naším partnerom je Západoslovenská  vodárenská spoločnosť. V krátkom čase sa musí nájsť riešenie na tento problém.

Ďakujem za rozhovor a prajem vám veľa úspechov v práci!

Csaba Kapusník

Pridám komentár
Čítajte viac

Prihláste sa na odber nášho newsletteraa my vám pošleme najaktuálnejší REflex magazín

Zaregistrujte sa na odber newsletteru

Prosím čakajte...

Ďakujeme za registráciu!

Šahy Slovensko
Najčítanejšie