Okolnosti spôsobené pandémiou koronavírusu tiež vážne ovplyvňujú podnikateľský sektor, pričom najzraniteľnejšie sú malé podniky.

(foto: REflex24)

K 30. marcu sa uvoľnili obmedzenia a okrem potravín, lekární a drogérií mohol sa otvoriť aj rad iných maloobchodných jednotiek, obchodov, vrátane záhradníckych špecializovaných obchodov, pneuservisov, železiarstiev, predajní farieb a lakov, predajní stavebných materiálov, ale aj optík. Síce so skrátenou otváracou dobou, ale znovu môže prijímať zákazníkov aj Optika Oros v Šahách, pre ktorú znamenali ochranné opatrenia spôsobené pandémiou značné zníženie obratu.

„Dva týždne sme boli v karanténe, preto sme boli aj my dva týždne zatvorení, náš obrat sa znížil na tretinu. Minulý týždeň sme mohli otvoriť aj my, so skrátenou otváracou dobou, vieme v prvom rade vybaviť, prijať  akútne prípady, myslím tým napríklad šoférov, zamestnancov pracujúcich v zdravotníctve“

– povedal nám Zoltán Oros, majiteľ obchodu Oros Optika, potom dodal: „Uznávam tieto opatrenia, ale tieto majú význam iba preto, aby systém zdravotníckej starostlivosti neskolaboval, ale keď sa nenájde protilátka, rýchle riešenie, pandémia nezdecimuje iba podniky, ale aj pracovné miesta.“

Kadernícke a kozmetické salóny však naďalej zostali zatvorené, a do ťažkej situácie sa dostali aj autoškoly, veď oproti vzdelávacím inštitúciám v ich prípade neprichádza do úvahy online vyučovanie. Pochmúrne vidí situáciu Péter Bakai, majiteľ Autoškoly Bakai:

„Úplne zastavili systém, túto činnosť, nevieme absolútne fungovať, sme vlastne bez práce a bez peňazí. Momentálne nemáme žiaden príjem, behom pár mesiacov sa nám minú zásoby, a potom všetko skolabuje”

– povedal nášmu časopisu Péter Bakai Majiteľ Autoškoly Bakai. Na našu otázku ďalej povedal, že aj pár žiakov autoškoly sa dostalo do bezvýchodiskovej situácie: „Boli takí, čo už mali absolvované hodiny jazdy, čakali len na skúšky a teraz sa obávajú, že za dva-tri mesiace veľa zabudnú, v záujme úspešného absolvovania skúšky musia kúpiť ďalšie hodiny jazdy, čo pre nich bude znamenať zvýšenie výdavkov.”

Reštaurácie a pizzérie síce nemôžu prijímať hostí, ale vďaka donáškovej služby väčšina z nich funguje, podľa našich informácií ich odbyt sa znížil na 30 percent.

 „Ak budeme dlho zatvorení, je také, ako by sme to celé začali odznovu, ale väčšina z nás nemá na to potrebný kapitál, lebo sme všetok zisk reinvestovali do podnikania. Aj nás zastihla táto situácia nečakane, nepripravených. Nemyslel som si, že aj ja zažijem také niečo. V 21. storočí”

– vysvetľoval na našu otázku Péter Bodzsár, majiteľ Tortendecor, ktorý si spolu s ostatnými malými podnikateľmi, ktorých sme oslovili, myslí, že keď kríza potrvá dlhšie, ako dva-tri mesiace, pravdepodobne bude musieť vrátiť živnosť.


REflex24

Značky:, ,

Pridám komentár
Čítajte viac

Prihláste sa na odber nášho newsletteraa my vám pošleme najaktuálnejší REflex magazín

Zaregistrujte sa na odber newsletteru

Prosím čakajte...

Ďakujeme za registráciu!

Šahy Slovensko
Najčítanejšie