Inzercia

Motorkárom môže byť hocikto, ale členom motoklubu už nie. Jazdiť na motorke je viac ako hobby, je to životný štýl. Ale čo znamená patriť k motorkárskemu klubu? Aké podmienky musí spĺnať človek, ktorý sa chce stať členom klubu? Náš článok Vám priblíži činnosť a fungovanie želiezovského MC Reborn Flames, môžete spoznať uzavretý svet motorkárov.   

Stretnutie klubov

Ak je niektom členom motoklubu, prepokladá to zmysel pre povinnosť a obrovskú pokoru. Plnohodnotným členom môže byť iba ten, kto už preukázal svoju čestnosť, dôveryhodnosť a korektnosť. Kluby fungujú na základe prísnych pravidiel. Hoci táto komunita je veľmi súdržná, patriť k nim nie je nemožné. Má to však svoj postup.   

My, vonkajší pozorovatelia, vieme o štruktúre, fungovaní a pravidlách motoklubov veľmi málo. Nemôže vzniknúť nový motorkársky klub, kým s jeho založením nesúhlasia ostatné kluby. Platí to všade na svete, tak aj na Slovensku. V motorkárskom svete, ktorý je plný pravidiel, platí aj to, že motorkársky festival či iné podujatie môže zorganizovať iba také združenie, ktoré je zaregistrované a ostatné kluby ho schválili. 

Medzi inými tento fakt motivoval v roku 2008 želiezovksý  Reborn Flames, partiu kamarátov, ktorých spoločnou záľubou bolo motorkárstvo, aby o rok neskôr, teda v roku 2009  požiadali o založenie  MC-u (motoklub). Reborn Flames MC bol oficiálne založený v roku 2012 .

Vstúpenie skupiny Pokolgép na festivale motorkárov v r. 2020

Členovia MC nám prezradili, že na Slovensku existuje 7 oficiálnych motoklubov a cca. 80 nezávislých združení ako partia priateľov. Želiezovský Reborn Flames MC je jedným zo 7 oficiálnych klubov. Motorkársky klub v Želiezovciach nebol vôbec novinkou, pretože už aj v 90-ych rokoch tu fungovala partia motorkárov, ktorá zorganozovala rôzne podujatia. Po zániku tohto združenia v roku 2008 nadšení mladí motorkári sa domnievali, že založenie motoklubu v Želiezovciach by bolo vítané a oprávnené.

Takto vznikol aj názov Reborn Flames MC, čo znamená „znovuzrodené plamene”.

Medzi členmi klubu nájdeme motorkárov zo Želiezoviec, ale aj z okolia mesta. Prvý zraz motorkárov usporiadali v Nýrovciach pred 13 rokmi, podujatie však bolo časom preložené do Želiezoviec, no a dnes ho poznáme ako veľmi populárny a očakávaný motorkársky festival s rockovou hudbou.

Koncert pred plným domom v r. 2016

Zástupcovia 7 motoklubov sa stretávajú 2-3 mesačne na valnom zhromaždení. Nový motoklub alebo nezávislé združenie môže byť založené iba so súhlasom týchto 7 klubov. Na stretnutiach prerokujú aj iné záležitosti. Kluby majú vlastné teritóriá, patria k nim nezávislé združenia, ktorých činnosť priebežne sledujú, chcú zabrániť tomu, aby členovia týchto združení robili hanbu svetu motorkárov.  

Motorkárske podujatia ponúkajú skvelú možnosť, aby sa členovia motoklubov stretávali. Želiezovský MC má dobré vzťahy nie iba s MC zo Slovenska, ale z celého sveta. Sú v kontakte nielen s európskymi (maďarskými, českými, chorvátskymi, nemeckými, rakúskymi) klubmi, ale aj s klubmi zo zámoria, napr. aj s jedným kanadským MC. V klubovni usporiadajú podujatia viackrát ročne, tieto akcie majú výborný vplyv na kolektív.

Reborn Flames MC je v kontakte nielen s európskymi motoklubmi, ale aj s klubmi zo zámoria, t.j. z Kanady.

V rámci motorového klubu vládne hierarchia.  Členovia plnia rôzne funcie (predseda, podpredseda, pokladník, atď.), a za túto funciu sú všetci zodpovední.

Symbolom kolektívu je nášivka, ktorú nosia na dobre viditeľnom mieste.  Každý klub má vlastnú originálnu nášivku, pravidlá zakazujú akúkoľvek podobnosť.  Nášivka želiezovských motorkárov zobrazuje zadné koleso motorky medzi oranžovými a červenými plameňmi.  Táto nášivka je symbolom ich súdržnosti.

Nášivka  želiezovského Reborn Flames MC

V živote člena je dôležitým momentom, keď si túto nášivku prišije na oblečenie vlastnoručne. K tejto chvíli však vedie dlhá cesta, ktorá trvá niekoľko rokov.

„Aby sa niekto stal členom MC, musí mať hlboké rozhodnutie, nie iba náhle vzplanutie. Je dôležité, aby zapadol do kolektívu, aby sa k ostatným prispôsobil, kým to neurobí, nezíska si nášivku, o tom rozhodujú ostatní členovia. Od prihlásenia môžu uplynúť roky, kým sa z niekoho stane riadny člen,”

prezradili mi členovia  Reborn Flames MC.

Aby sa niekto stal členom, musí „vychodiť“ akúsi školu, a to má určitý postup. Najprv sa z neho stane supporter, potom hangaround, trošku neskoršie dostane status  prospecta, a iba potom sa môže stať oficálnym členom klubu. Už existujúci členovia klubu majú možnosť rozhodnúť o tom, či je dotyčný hodný na to, aby patril k nim. 

„Od človeka, ktorý chce patriť do klubu, očakávame to isté, čo sme skoršie vykonali aj my. To je základný princíp nášho klubu. Ak nie je schopný to urobiť, tak nepatrí k nám. Je to veľmi jednoduché. Nášivku možno brať späť, ak zistíme, že jej majiteľ nedodrží naše pravidlá,”  

dodali želiezovskí motorkári. 

Motorkársky festival v Želiezovciach

Aby motoklub mohol fungovať, je nevyhnutné mať klubovňu. Bázou Reborn Flames MC už 4 roky slúži Club 186 Music Pub, ktorý v období pred koronavírusom čakal hostí aj ako hudobný bar. Pred jeho otvorením sa stretávali v želiezovskom autokempingu. Stretnutia a valné zhromaždenia sú pred verejnosťou uzavreté. Na týchto zasadnutiach prerokujú úlohy týkajúce sa usporiadania programov, schvaľujú prijatie nových členov, rozhodujú o účasti na jednotlivách motorkárskych podujatiach, a niekedy hovoria aj o osobných problémoch.   

„Som veľmi hrdý na to, že môžem byť členom takého klubu, takej rodiny, kde si nikto nehľadá výhovorky, súdržnosť, vzájomná pomoc a podpora sú prvotné hodnoty. Som pyšný na to, že patrím do tohto uzavretého kolektívu, veď  nie každý motorkár to môže zažiť. Veľa ľudí sa k nám pridá, ale potom to vzdajú. Príležitosť je daná, ale nie každý ju využije. Sformulujem to silnými slovami: môže sa stať, že niekto z našich členov ku mne bude stáť blžšie, než niektorý člen mojej vlastnej rodiny. Spoločné zážitky a čas z nás robia ozaj silnú rodinu,”   

dodal jeden zo zakladateľov Reborn Flames MC.

Sprievod motorkárov z príležitosti 1. výročia  smrti ich spoločného priateľa
Sformulujem to silnými slovami: môže sa stať, že niekto z našich členov ku mne bude stáť blžšie, než niektorý člen mojej vlastnej rodiny.

Reborn Flames MC sa už cca. 13 rokov aktívne zapojí do kultúrneho života mesta. Ich podujatia oslovujú nielen motorkárov, ale aj milovníkov rockovej hudby. Aj staršia, aj mladšia generácia si môže nájsť vhodný program, keď navštívi akcie želiezovského MC. Letný motorkársky zraz je ich najväčším podujatím, mesto je plné rockovej hudby a zvuku motorov.

Motorkári sa aktívne zúčastňujú aj na akciách ku Dňu detí, ktoré usporiada mesto. Popri Reborn Flames MC  sa k sprievodu pridajú aj členovia iných združení. V rámci programu deti majú možnosť oboznámiť sa s motorkami, prípadne vyskúšať aj jazdu na motorke.   

Celosvetová epidémia neovplyvnila minuloročné letné programy MC. Pri dodržiavaní prísnych protiepidemických opatrení sa uskutočnil aj 13. zraz motorkárov. Jesenné a zimné koncerty boli, bohužiaľ zrušené. Medzi ich plány do budúcnosti patrí usporiadať všetky koncerty, klubové programy, akcie na zahájenie sezóny. 

Ak sa epidemiologická situácia nezhorší, zraz motorkárov sa uskutoční aj tento rok- už 14-krát.

Plagát tohtoročného 14. zrazu motorkárov už bol zverejnený, ak sa pandemická situácia nezhorší, podobne, ako minulý rok sa zrealizuje 15-18. júla 2021. Členovia želiezovského Reborn Flames MC očakávajú každého, kto már rád motorky a dobrú hudbu. Podrobný program bude včas uverejnený aj na našom portáli.

Značky:, ,

Pridám komentár
Čítajte viac

Prihláste sa na odber nášho newsletteraa my vám pošleme najaktuálnejší REflex magazín

Zaregistrujte sa na odber newsletteru

Prosím čakajte...

Ďakujeme za registráciu!

Šahy Slovensko
Najčítanejšie