Parlamentné voľby v roku 2020 môžu byť osudné: Slovensko sa nachádza v bode prelomu. Podľa prvého scenáru bude pokračovať nadvláda Smeru, doplnená buď s podporou Harabína (Vlasť) alebo Druckera (Dobrá voľba), ale stále viac sa ukazuje, že Smer si vie predstaviť vládu aj s kotlebovcami. Druhou možnosťou je víťazstvo širokospektrálnej pravice. Z pohľadu Maďarov žijúcich na Slovensku bude najdôležitejšou otázkou, do akej miery budú úspešne zastúpené maďarské záujmy v parlamente.

Strany vládnej koalície nemôžu zaháľať, lebo vôbec nie je isté, že v nasledujúcom volebnom období budú vedieť zostaviť vládu. Ak vychádzame len z toho, že podľa prieskumov volebné preferencie strany Most-Híd sú spravidla nižšie, ako je volebný prah, tak si môžeme byť istí, že vládna koalícia sa značne oslabila. Keď prihliadneme na to, že sa strana Most dostala do takejto krízy, pretože sa spojila so Smerom a SNS, tak parlamentné účinkovanie bugárovcov je ťažko predstaviteľné. Okrem toho, oni naďalej trvajú na tom, že ak to bude potrebné, tak ešte raz pôjdu do tejto koalície. Toto samo o sebe potvrdzuje fakt, že jednotný maďarský volebná kandidátka stroskotala kvôli bugárovcom. Spolu s MKDA oni boli tí, ktorí nevylúčili spoločnú koalíciu so Smerom. A pre maďarské strany je základnou podmienkou to, že spoluprácu si predstavujú s demokratickou pravicou. Pre stranu Most ostali otvorené ešte zadné dvierka. Najprv cez stranu Tomáša Druckera chceli posilniť svoj zužujúci sa zoznam kandidátov, ale potom, ako ich Drucker odmietol, uzavreli nakoniec pakt s ďalšou mikrostranou, so Šancou. Od posledných volieb  zo strany vystúpili alebo nekandidujú znova vo farbách strany dvaja ministri (Lucia Žitnanská, Gábor Gál); traja štátni tajomníci (Edit Pfundtner, Ivan Švejna, Róbert Ondrejcsák); siedmi parlamentní poslanci (František Šebej, Zsolt Simon, Peter Antal, Peter Kresák, Katarína Cséfalvayová, Martin Fedor, Péter Vörös).

Úspechom pre najsilnejšiu vládnu stanu by bolo, ak by vedeli zostaviť vládu. Ale oprávnene vzniká otázka – s kým? Pellegriniovci sú v ťažkej situácii. Márne majú podporu okolo 20 %, tých 6-7 % od SNS by im nestačilo na zostavenie vlády, preto potrebujú silnejšieho spojenca. Záchrana by mohla prísť od slovenskej krajnej pravice. Novovzniknutá Harabínova strana by vedela udržať Smer pri moci. Bývalý kandidát na prezidenta so svojou politickou činnosťou myslí vážne. Jeho cieľom je, aby spojil národný a vlastenecký blok, preto oslovil okrem iného aj Mariána Kotlebu, aby zachránili Slovensko od ,,protinárodných“ a skorumpovaných  politických strán.

Opozičný tábor je oveľa zložitejší. Demokratická opozícia sa skladá zo strán s rôznymi záujmami. Ich paleta je veľmi široká, a tak budú potrebné veľké kompromisy, aby tieto strany vedeli spolu vládnuť. Toto nie je jednoduchá úloha, súbory hodnôt kresťansko-konzervatívneho KDH a progresívne liberálneho PS-Spolu sú totiž od seba veľmi vzdialené, ale strany sú ochotné prekonať ideologické a názorové rozdiely. Ich cieľom je, aby nahradili súčasnú vládu. Spoločné vládnutie je už úplne inou záležitosťou, jednotlivé strany bojujú zatiaľ preto, aby získali čo najlepšie umiestnenie v parlamentných voľbách 2020. Pre niektoré strany je hlavnou prioritou prekročenie 5 %-nej parlamentnej hranice. Prieskumy predpovedajú, že voľby môže očakávať v najvýhodnejšej pozícii koalícia strán PS-Spolu. Na základe prieskumov verejnej mienky na opozičnej strane je favoritom koalícia progresívnych strán. Zároveň nezabudnime ani na stranu Andreja Kisku. Subjekt s názvom „Za ľudí“ tiež môže byť úspešný. Hoci opozícia očakáva voľby z výhodnejšej situácie, netýkajú sa ich totiž korupčné kauzy strán vládnej koalície, priveľa účinkujúcich môže viesť ku chaosu alebo menšinovej vláde. No nemôžeme vylúčiť ani to, že po voľbách kvôli takejto situácii bude potrebné vyhlásiť nové voľby. Momentálne viac ako desiatim stranám merajú také preferencie, na základe ktorých môžu získať parlamentný mandát. Okrem toho, v rámci týchto strán sa ukrývajú ďalšie mikrostrany, ktoré túto nestabilitu môžu len stupňovať.

Maďarské strany opäť idú do parlamentných volieb rozdelene, jednota sa nedosiahla. SMK, Spolupatričnosť a Maďarské Fórum sú tie strany, ktoré vytýčili dva ciele: vytvorenie jednotného maďarského zastúpenia a zmenu úradujúcej vlády. Maďarská komunitná spolupatričnosť sa zúčastní parlamentných volieb, ako volebná strana. Prekročiť  5 %-nú parlamentnú hranicu bude pre nich ťažké, a budú musieť veľa pracovať, aby dosiahli úspech. Ale v súčasnej situácii sa len úzkou spoluprácou môžu uskutočniť politické ambície maďarských strán. Most sám seba vylúčil z maďarskej jednoty, tým, že odmietli vysloviť, že so Smerom a kotlebovcami nepôjdu do vlády, a tak prakticky sa môžu spoliehať len na seba. V dôsledku toho SMK, ktorá si vytvorila široký spojenecký systém, pôjde do kampane s väčšou šancou ako Most, ktorý je rozvrátený škandálmi a opustený rozhodujúcimi tvárami.

To, čo sa z vyššie uvedeného vyvinie na voľbách koncom februára, si netrúfajú rozoberať ani najodvážnejší analytici. Jedno je ale isté, stojíme pred veľmi dynamickou a rozmanitou kampaňou. A skoro neprehľadne veľa politických účastníkov nás privedie k podobne chaotickému parlamentu, ktorý pravdepodobne nebude charakterizovať vypočítateľnosť, stabilita a spoľahlivosť.

Ákos Csonka, Gábor Hajtman

Pridám komentár
Čítajte viac

Prihláste sa na odber nášho newsletteraa my vám pošleme najaktuálnejší REflex magazín

Zaregistrujte sa na odber newsletteru

Prosím čakajte...

Ďakujeme za registráciu!

Šahy Slovensko
Najčítanejšie