Inzercia

Krízový štáb včera, čiže v utorok prijal časový harmonogram predložený predsedom vlády v pondelok, takže odo dneška začína postupné oživovanie hospodárstva, čiže ochranné opatrenia zavedené kvôli pandémii koronavírusu sa zmierňujú. V prvej fáze za dodržania určitých podmienok môžu otvoriť obchody a služby s plochou do 300 metrov štvorcových, môže sa obnoviť verejné stravovanie – ale jedlá sa môžu vydávať iba cez okienko, môžu sa otvoriť vonkajšie trhoviská a predajne automobilov a taktiež za určitých podmienok aj vonkajšie športoviská. Čo to vlastne znamená?

(pexels.com)

Uvoľnenie obmedzení sa vôbec nerovná tomu, že odteraz musíme lobzovať po meste či to potrebujeme, či nie. Uvoľnenie obmedzení bolo možné preto, lebo počet nakazených koronavírusom neukazoval veľký nárast. Preto sa vláda rozhodla, že sa pokúsi oživiť ekonomiku. Robia to postupne, pri vážnej kontrole situácie.

Uvoľnenie obmedzení neznamenajú koniec problémov! Jednoducho je to pokus o to, aby sa náš život vrátil do obvyklých koľají. Koniec koncov, všetci vieme, aj keď obmedzenia sú nutné,  majú ekonomické nevýhody.

Využime príležitosti, ktoré sa otvárajú, ale majme pritom na očiach verejný záujem! Ak bezpodmienečne nepotrebujeme nové texasky, neprejdime všetky predajne textilu, ktoré sa otvárajú. Ak nechceme kúpiť auto, potom netrávme svoj čas tým, že navštívime všetky autosalóny. Ak si nechceme kúpiť domáce produkty, neužívajme slnečné lúče na trhoviskách. Ak nehodláme športovať, fandime športovcom radšej doma, pri televízore.

Mnohí celkom ťažko znášajú toto obdobie, z uzavretosti sú frustrovaní, môže sa teda ľahko  stať, že spomínané uvoľnenia ich úplne pohltia a bez rozmýšľania si obujú túlavé topánky a pochodia všetky obchody a miestnosti, na ktorých nájdu otvorené dvere.

Predtým, než toto urobíme, zastavme sa na moment! Zhlboka sa nadýchnime, potom si veci rozumne premyslime.

Nesmieme totiž zanedbať, že keby sa situácia zhoršovala, môžu zrušiť všetky uvoľnenia. Ba dokonca môžu zaviesť ešte prísnejšie pravidlá. Úrady neustále monitorujú počet infikovaných ľudí. Vždy sa bude brať do úvahy týždenný priemer novo potvrdených infekcií. Táto hodnota bude určovať, či môžeme prejsť do nasledujúcej fázy, alebo nie. V tomto ale hrá dôležitú úlohu každý občan. Ak budeme bezhlavo nakupovať, nedbajúc na predpisy, veľmi ľahko sa čoskoro môžeme ocitnúť tam, odkiaľ sme začali…


Cyntia Szlávik

Značky:, , ,

Pridám komentár
Čítajte viac

Prihláste sa na odber nášho newsletteraa my vám pošleme najaktuálnejší REflex magazín

Zaregistrujte sa na odber newsletteru

Prosím čakajte...

Ďakujeme za registráciu!

Šahy Slovensko
Najčítanejšie