Ipolynyék zöldebb jövője – Interreg Magyarország–Szlovákia Programnak köszönhetően

 

Ipolynyék az Interreg Magyarország–Szlovákia Együttműködési Program keretében sikeresen pályázott a helyi szennyvíztisztító telep modernizálására a „Vízszennyezés szennyvíztisztítási beruházásokkal történő csökkentése az Ipoly folyó vízgyűjtőjén” című projekt részeként.

Az Ipoly vízgyűjtő területe kisvízfolyásokkal tagolt, amelyek közvetlenül ki vannak téve a kommunális szennyvíz eredetű szennyezések hatásainak. A folyó és mellékpatakjai számos kis szennyvíztelep tisztított vizét fogadják be. A három partner részvételével zajló projekt célja a vízszennyezés csökkentése korszerű szennyvíztelep-fejlesztések révén, valamint a perzisztens mikroszennyezők hatékony eltávolításának megalapozása.

Az ipolynyéki fejlesztés

Ipolynyéken a beruházás célja a szennyvíztisztító telep elavult gépészetének és technológiájának cseréje. Az új rendszer granuláris aerob biomassza-alapú megoldáson alapul, amely jelentős mértékben javítja az üzemeltetés hatékonyságát és megbízhatóságát. A projekt része egy illeszkedő csatornahálózat megtervezése is.

A korszerűsítés eredményeként:

– csökken a Nagy-patakba jutó tisztított szennyvíz szennyezettsége,
– javul a helyi környezet állapota,
– és hosszú távon fenntarthatóbb működés valósul meg.

A kivitelezési munkálatok már megkezdődtek: a község leállította a régi telepet, a szennyvíz elszállítása és a medencék tisztítása hamarosan befejeződik és megkezdődhet a régi technológia elbontása és az új rendszer kiépítése.

Nemzetközi együttműködés, regionális hatás

A projekt az Interreg Programnak köszönhetően lehetővé teszi, hogy magyar és szlovák partnerek közösen keressenek megoldást a közös vízgyűjtőre jellemző problémákra.

A határon átnyúló együttműködés elősegíti az információ- és tapasztalatcserét, és integrált megközelítést tesz lehetővé az Ipoly menti szennyvízkezelés javítására.

Környezeti hatások és fenntarthatóság

A beruházás nemcsak technológiai fejlesztést jelent, hanem jelentős környezeti haszonnal is jár. Az Ipoly vízminőségének javulása pozitív hatással lesz a vízi ökoszisztémákra, és hozzájárul a régió biológiai sokféleségének megőrzéséhez. A mikroszennyezők csökkentésével az élővizek ökológiai állapota fenntarthatóbbá válik.

Jövőkép

A projekt befejezése után a cél az eredmények hosszú távú fenntartása és kiterjesztése más településekre is. Az alkalmazott technológiák és a bioszorbensek pozitív tapasztalatai jó alapot szolgáltatnak más, hasonló adottságú szennyvízkezelő telepek fejlesztéséhez is. A fenntartás keretében fontos szerepet kap az üzemeltetői képzések megszervezése, valamint a technológiai teljesítmény folyamatos nyomon követése.

Hozzászólok

Támogass minket!

Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!

Támogatom a REflex24-et!
Olvasta már?
2025.05.12.

„Amíg a halál el nem választ …” – kiállítás és tavaszváró a nagysallói tájházban

A Magyarországi Tájházak Szövetsége által közzétett Tájházak Napja programsorozathoz csatlakozva került megszervezésre a tavaszváró Nagysalló tájházában április 26-án.…

2025.05.09.

Jelentős fejlesztésekről döntöttek Nyitra megyében – több mint 27 millió euró értékben

Fontos döntések születtek a Nyitra Megyei Fejlesztési Tanács 12. közgyűlésén, amelyet május 5-én, hétfőn tartottak meg Nyitrán. A…

2025.05.10.

200 millió éves csigafosszília is látható a zselízi Magyar Házban

A zselízi Magyar Házban található csiga fosszílialelet (Fotó: Csonka Ákos) Sok látogató elcsodálkozik a zselízi Magyar Ház bejáratánál,…

2025.05.12.

11,5 millió euró régiófejlesztési beruházás a zselízi térségbe

A Kooperációs Tanács (Kooperačná rada) legutolsó ülésén ismét fontos döntések születtek a Garam menti régió fejlesztése szempontjából –…

Iratkozzon fel hírlevelünkreés küldjük az aktuális REflex lapszámot.

Iratkozzon fel hírlevelünkre

Kérem várjon...

Köszönjük a feliratkozást!

Ipolyság Szlovákia
Legolvasottabb