Na mestskom cintoríne v priestore pred Bránou zmierenia v Šahách si v piatok 21. februára 2020 pripomenuli tragickú udalosť vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Posolstvo udalostí z 21. februára 2018 si tu pripomenuli prostredníctvom poézie a hudby v tlmočení recitátorov a stredoškolskej mládeže, spoločnými modlitbami s duchovnými a veriacimi šahanskej rímskokatolíckej, evanjelickej a reformovanej cirkevnej obce. Samotnú spomienku ukončili zapálením sviečok pri hlavnom cintorínskom kríži.

Primátor mesta Šahy Štefan Gregor je rád, že občania sa sami zaktivizovali a zorganizovali takéto podujatie bez toho, aby muselo mesto niečo iniciovať či organizovať. “Rodičia a táto spoločnosť prišla o dvoch mladých ľudí, ktorí svojim životom možno trochu otvorili cestu k tomu, aby sa občanom otvorili oči a možno nastala zmena. V tejto chvíli je to naozaj len v našich rukách, čo o dva týždne urobíme s toutou spoločnosťou, čo tu zanecháme svojim deťom, svojim vnukom. Naozaj som rád, že sa dnešného podujatia zúčastnilo toľko ľudí, bez akéhokoľvek prispenia mesta, dobrovoľne,” povedal primátor mesta Šahy.

Toto spomienkové podujatie v Šahách bolo súčasťou série spomienkových podujatí, ktoré organizujú po celom južnom Slovensku.

“Hlavným organizátorom a iniciátorom je občiansky aktivista Gejza Tokár, pričom sme sa pripojili k jeho iniciatíve aj tu v Šahách, pričom sa to tu zorganizovalo v spolupráci s rôznymi občianskymi združeniami a miestnymi cirkevnými obcami. Toto podujatie môžu považovať za svoje všetci šahanskí meštania bez ohľadu na náboženské vierovyznanie, národnostnú príslušnosť či politické názory”

– vysvetlil Tibor Pálinkás, riaditeľ Hontianskeho múzea a galérie Ľ.Simonyiho v Šahách.

Čin, ktorý sa stal pred dvoma rokmi, zarazil podľa Pálinkáša každého triezvo a zdravo rozmýšľajúceho človeka na Slovensku.

“Bol to čin, ktorý v krajine, ktorá sa považuje za civilizovanú, by sa nikdy nemal stať. Myslím si, že spomínať na tento čin a snažiť sa o to, aby sa nikdy nezopakoval, je morálnou povinnosťou každého občana Slovenska”

– dodal Pálinkás.

Dnes sme mali pietnu spomienku na našich zosnulých Janka a Martinku, ktorí tragicky umreli z dôvodu, že upozorňovali na spravodlivosť a chceli spravodlivosť v našej krajine.

“To sa dlhodobo prehliadalo a zaplatili tým najdrahším a to svojim životom. Nás ako občiansku spoločnosť a ľudí na Slovensku tento čin veľmi zarmútil a takisto spojil. Už odstupom času cítim, že sa ľudia začali viac zaujímať o veci verejné a sú citlivejší na všetky zmeny v štáte. Takisto vznikla taká spolupatričnosť a taká nálada zmeny, ktorá dúfam, že sa tiež pretaví v nasledujúcich rokoch a podľa mňa sa toto zapíše aj ako taký miľník do slovenskej histórie a budeme si každý rok pripomínať, že spravodlivosť a takisto záujem o veci verejné a o štát je dôležitý. Musíme si ceniť aj novinársku prácu a takisto občiansku. Pre mňa to tu bol veľmi silný moment. Mali sme tu aj zástupcov všetkých cirkví a takúto jednotu by som si želal na Slovensku aj do budúcnosti”

– uzavrel účastník pietnej spomienky Tomáš Tóth.


text a foto:
REflex24

Značky:, , , ,

Pridám komentár
Čítajte viac

Prihláste sa na odber nášho newsletteraa my vám pošleme najaktuálnejší REflex magazín

Zaregistrujte sa na odber newsletteru

Prosím čakajte...

Ďakujeme za registráciu!

Šahy Slovensko
Najčítanejšie