Inzercia

„Ak niekto si raz sadne k šachovnici a prekoná prvé ťažké kroky, ťažko sa dá odlákať od šachu. Šach je môj život, ostatné sa nepočíta”

– vypovedal o sebe vo svojich deväťdesiatich troch rokoch Béla Mészáros, ktorý ešte aj vtedy bol registrovaným hráčom ŠK Slovan v Želiezovciach. O rok nato umrel, teraz v máji by mal sto rokov.

História šachu siaha do sveta legiend, je ale druhoradou otázkou, či ho vynašli Indovia, Peržania či snáď Číňania. Prvoradou je, že rozvíja logiku a množstvo ľudí sa ním nadchýna. Lásku k šachu mal Béla Mészáros vo svojej krvi a neustále ho podnecovala k tomu, aby čelil stále novým a novším výzvam. Občiansku školu navštevoval v Leviciach a pri cestovaní vo vlaku hral šach so svojimi priateľmi, Imrém Galgócim a Istvánom Bozsenikom. V roku tisíc deväťsto tridsaťdeväť išiel za krajčíra do Budapešti. Ako zamestnanec renomovaného krajčírstva na mieru ROSENTAL sa stal pravidelným účastníkom súťaží na Almásiho námestí. O dva roky neskôr, chtiac-nechtiac narukoval, ba dokonca sa dostal aj na front na okolí Brest-Litovska.

Medzitým sa dostal do zajatia, odkiaľ sa vrátil až v roku tisíc deväťsto štyridsaťosem. Na chlieb si zarábal ako krajčírsky majster v Želiezovciach a okolí. Remeslo začal spolu s Istvánom Szajkóm, Istvánom Polákom, Ernőm Kalászom a Istvánom Molnárom, neskôr ho vymenovali za vedúceho oddelenia. Ale keďže dokonale neovládal štátny jazyk, zriekol sa svojho postavenia. Od svojich štyridsaťosem rokov potom strihal a šil doma až do dôchodku. 

Šach začal vážnejšie hrať v štyridsiatych rokoch. Hral pamätné partie s Károlyom Csanakym a Lajosom Pásztorom, ktorí patrili k predstaviteľom vtedajšej „špičky”. Dobre známe trio vyhralo dvakrát aj majstrovstvá okresu. V roku tisíc deväťsto šesťdesiatjeden bol na podnet Árpáda Nagya, Lajosa Pásztora a Bélu Mészárosa v mestečku pri Hrone oficiálne založený šachový klub. V krajských majstrovstvách dosahovali úspech za úspechom proti Nitre, Novým Zámkom a Komárnu. K zakladateľom sa neskôr pripojili József Kakačka, András Koncz, Jaroslav Trecha a Ferenc Memersheimer. Medzitým sa družstvo prebojovalo do III. ligy a celé desaťročie bojovalo s mužstvami zo Zvolena, Detvy, z Novej Bane, Krupiny, Dudiniec, Bojníc a Novákov.

Preberá cenu primátora z rúk Pála Bakonyiho (2013)

Šachové družstvo v Želiezovciach bolo najsilnejšie okolo roku tisíc deväťsto deväťdesiatpäť, ich rady posilnil ten Géza Pereszlényi, ktorý ešte nedávno figuroval v tabuľke ELO na južnom Slovensku. V roku tisíc deväťsto deväťdesiattri sa vyčlenili z miestnej telovýchovnej jednoty a vytvorili samostatné občianske združenie. Béla báči sa naposledy posadil za šachovnicu v roku dvetisíc trinásť na majstrovskom zápase proti Veľkým Turovciam, a zo štvorčlenného družstva sa len jemu podarilo zvíťaziť.

„Šach to nie je len spoločenská hra pre dvoch ľudí, ale aj disciplína športu, ktorá mi dáva nielen pevnú vôľu a držanie, ale aj spoločnú radosť. Medzi mojich obľúbencov patria Lajos Portisch, László Szabó a Bobby Fischer, od ktorých som sa veľa naučil. Veľmi by som sa potešil, keby som vedel vpašovať lásku k šachu do sŕdc čo najviac mladých ľudí“

– povedal pri našom poslednom rozhovore pred siedmimi rokmi.


fotografie: Béla Mészáros ml.

Značky:, ,

Pridám komentár
Čítajte viac
2021.10.25.

Peter Szőllősy: Otvorený list poslancom mesta Šahy

Vážená pani poslankyňa, vážený páni poslanci Dovoľte mi, aby som sa Vám v mene Združenia podnikateľov mesta Šahy prihovoril…

Prihláste sa na odber nášho newsletteraa my vám pošleme najaktuálnejší REflex magazín

Zaregistrujte sa na odber newsletteru

Prosím čakajte...

Ďakujeme za registráciu!

Šahy Slovensko
Najčítanejšie