V rámci nedeľňajšej litánie bola neobvyklým spôsobom vysvätená malá sakrálna pamiatka na verejnom priestranstve v Želiezovciach. Socha sv. Jána Nepomuckého stála do roku 1945 na pravej strane vchodu do bývalého kostola sv. Jakuba v Želiezovciach. Počas druhej svetovej vojny pri prechode frontu ustupujúci Nemci vyhodili do vzduchu vežu kostola, spolu s ňou bola zničená aj táto socha.

Forma kostola, prestavaného z ruín v 50. rokoch sa úplne zmenila, kostol bol aj rozšírený, ale malá sakrálna pamiatka sa nevrátila na svoje pôvodné miesto. Aj keď sa jej podstavec a jej určité časti zachovali, najväčší kus z červeného mramoru z Tardošského lomu sa na dvore farnosti povaľoval 74 rokov. Farnosť bola neskôr zbúraná a na jej mieste sa postavila nová, ale podstavec sa zachoval. Jeho akoby zázračné prežitie bolo pravdepodobne spôsobené jeho obrovskou váhou.

Podstavec.

Neskôr sa vynorila otázka jeho využitia. Pri iniciatíve postavenia sochy biskupa  Augustína Fischer-Colbrieho pochádzajúceho zo Želiezoviec sa navrhlo, aby sa socha umiestnila na tomto podstavci, keďže socha biskupa by stála takmer presne na mieste bývalej sochy sv. Jána Nepomuckého. Táto myšlienka bola nakoniec zavrhnutá tým, že podstavec má slúžiť svojmu pôvodnému účelu. Vtedy sa začala rozvíjať myšlienka znovu-postavenia sakrálnej pamiatky.

Bývalý kostol sv. Jakuba a socha sv. Jána Nepomuckého.

Miestny reštaurátor Árpád Mézes čoskoro ponúkol sochu sv. Jána Nepomuckého, a tak sa mohlo začať reštaurovanie silne poškodeného podstavca, ktorý na sebe niesol ešte stopy druhej svetovej vojny. Podujali sa na to miestni kamenári Gyula Tóth a jeho syn, Endre, spolu s Árpádom Mézesom. Po ukončení prác, od 17. mája 2020 socha znovu ochraňuje Želiezovce na južnej strane kostola.

Pomaly sa všetko dostalo na svoje miesto.

Znovu-postavenie sochy zapadá do tej koncepcie na záchranu hodnôt, ktorá sa v posledných rokoch dá pozorovať v Želiezovciach, popri stredovekom kostole a jeho freskách boli obnovené alebo reprodukované viaceré historické pamiatky.

„Veľká vďaka patrí pánovi farárovi Stanislavovi Illéšovi, ktorý sa zasadil za znovu-postavenie sochy, ako aj Árpádovi Mézesovi za jeho ponuku a za náročné práce, ako aj pánovi Gyulovi Tóthovi a jeho synovi Endremu, ktorí podstavec rekonštruovali s najväčšou odbornosťou. Verím, že týmito malými, ale dôležitými krokmi splácame dlhé desaťročia dlhu a vzdávame hold našej minulosti. Dúfame, že vďaka nim bude naše mesto obývateľnejšie a milšie”

– uviedol Ákos Csonka, miestny historik a poslanec mestského zastupiteľstva.


Kto bol vlastne sv. Ján Nepomucký a čo symbolizuje?

Narodil sa v českom Nepomuku, niekedy medzi rokmi 1340 a 1350. Ako generálny vikár arcibiskupa bol spovedníkom manželky českého kráľa a nemecko-rímskeho cisára Václava IV. (Luxemburského), Žofie Bavorskej. Podľa povesti žiarlivý kráľ – ktorý sa čím ďalej, tým viac dostával pod vplyv alkoholu – ho chcel vypočúvať, ale on nebol ochotný porušiť spovedné tajomstvo. Preto ho kráľ dal mučiť a z Karlovho mosta ho dal zhodiť do Vltavy (Václav svoju prvú manželku Johannu Bavorskú dal roztrhať svojimi vlastnými poľovnými psami).

Kvôli svojej mučeníckej smrti je patrónom riek, mostov, lodníkov, vodných mlynárov, topiacich sa, resp. baníkov. Jeho sochy sa nachádzajú väčšinou pri mostoch, vodách, v barokovom štýle, s jedným prstom na ústach alebo s krížom v ruke. Katolícka cirkev slávi jeho pamätný deň 16. mája.


fotografie: Ákos Csonka

Značky:, ,

Pridám komentár
Čítajte viac

Prihláste sa na odber nášho newsletteraa my vám pošleme najaktuálnejší REflex magazín

Zaregistrujte sa na odber newsletteru

Prosím čakajte...

Ďakujeme za registráciu!

Šahy Slovensko
Najčítanejšie