2025. március 19-én az ipolysági Pongrácz Lajos Alapiskola szervezésében került megrendezésre a Honti Pedagógusok és Szülők tavaszi szakmai napja. „Boldog gyermek, elégedett szülő, eredményes iskola” címmel tartott lebilincselő és tanulságos előadást PeaDr. Strédl Terézia.
PeaDr. Mészáros Ildikó Zsuzsanna, a Pongrácz Lajos Alapiskola igazgatónőjének méltatóbeszédéből megtudhattuk, hogy a gyógypedagógus, iskolapszichológus, pszichoterapeuta 30 évig tevékenykedett a Galántai Pedagógiai és Pszichológiai Tanácsadóban. A Selye János Egyetem megalapítása óta a Tanárképző kar oktatója és tanszékvezetője volt. Jelenleg a Református Teológiai kar docense, a Missziológia, diakónia és szociális gondoskodás egyik szakfelelőse. Több könyv szerzője, társszerzője és rendszeresen publikál. Strédl Terézia 2023-ban megkapta a Felvidéki Magyar Pedagógus Díjat.
„A jó nevelés záloga az, hogy a szülők szeressék egymást!”
– kezdte előadását az iskolapszichológus, aki kifejtette, hogy az apa és az anya szerepe egyaránt fontos a nevelésben, szomorú tényként említve, hogy a szlovákiai magyar családok válási aránya magasabb, mint a szlovákiai átlag.
Strédl Terézia kiemelte, hogy a pedagógus a legjobb diagnoszta, hiszen tíz hónapon át nyomon követi a gyermek fejlődését. A hosszútávú megfigyelésnek köszönhetően össze tudja hasonlítani a gyermek fejlődését a kortársaival. Napjainkban tévesen gondoljuk, hogy több az agresszió, mint korábban. Az ember agresszióval születik. Mindenkit más nevel, másképp, máshol. Nem az agresszióval van a gond, hanem az önkontrollal.
„A mai gyerek nagyon okos. Szivacsként szívja magába a virtualitást. A gyermeknek fontos a napirend és a szabály. Egy kutatás során, amelybe 120 ezer résztvevőt vontak be, feltérképezték, hogy mi okoz szorongást a 6-10 éves gyermekek körében. Első helyen a tanulási teljesítmény, míg másodikon a családi problémák, vagyis a szülők veszekedése áll”
– húzta alá a gyógypedagógus.
Sem a szülő, sem a pedagógus nem tud olyan nevelő lenni, aki 3-5 másodpercenként új ingerrel tudná ellátni a gyereket, ahogy azt a képernyő teszi. Romlott a figyelem és az emlékezőképesség, melyek a tanulás alapkövei. Strédl előadásában érintette a workaholic fogalmát, vagyis a munkától való függőséget, a minőségi énidőt, valamint az audovizuális beszédet, amelyben látjuk és halljuk a beszédet, de nem használjuk.
Szó esett a család funkcióiról és a mai családok problémáiról, továbbá a generációk sajátos jegyeiről. A pszichológus felhívta a figyelmet arra is, hogy a mai gyerekek nagyon keveset alszanak. Ideális esetben az óvodások 14 órát, alsó tagozatosok 12-14 órát, felső tagozatosok legalább 10 órát, középiskolások 8-10 órát, míg a felnőttek 6-8 órát alszanak. „Ha valaki hosszútávon 6 óránál kevesebbet alszik, az következményekkel jár, úgy mint a nyugtalanság és az emberek kerülése” – tette hozzá a Strédl Terézia.
Hogy a gyermek iskolába mehessen, fontos, hogy elérjen egy bizonyos testi, értelmi, érzelmi és a szociális érettségi szintet.
„Tanuljunk meg tanulni a gyermekünkkel! Három hónap alatt a reflexek automatizálódnak. Minden nap ugyanazon a helyen, ugyanabban az időben ugyanaz a személy foglalkozzon a gyerekkel, ezáltal kialakítva a feltételes reflexet a tanulásra”
– hangzott a pszichológus tanácsa.
A tavaszi szakmai nap keretében a szülőknek és pedagógusoknak lehetőségük volt kérdezni a szakembert, továbbá megismerhették a Convictus Mentis polgári társulás munkásságát is, amelyet három felvidéki pszichológus hölgy hozott létre. „Convictus Mentis”, azaz az elmék közössége, melynek egyik célja, hogy a lelki egészséggel kapcsolatos témák a köztudat részévé váljanak, és sikerüljön a szakemberek közötti együttműködést rendszeressé és hatékonyabbá tenni. Tevékenységüket a facebook oldalukon is soron követhetik az érdeklődők, a Mentis névre keresve.
Pedagógusokon, szülőkön kívül jelen volt Ipolyság város alpolgármestere Nagy Tímea és Révész Angelika a Városi Hivatal oktatásügyi, ifjúsági és sport szakosztályának vezetője, valamint a Convictus Mentis képviselője is.
Fotók: Pongrácz Lajos Alapiskola archívuma
Támogass minket!
Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!
Támogatom a REflex24-et!
Hozzászólok