V druhej časti série našich rozhovorov sme sa rozprávali s Marianom Mrázom, ktorý podniká v oblasti poľnohospodárstva v obci Tešmak, a podobne ako Július Antalfi zohráva aktívnu úlohu v komunite miestnych podnikateľov, ktorí by chceli dosiahnuť zníženie daní.   Jednotlivé štácie ich „cesty do Canossy“, ako aj súčasnú situáciu sme už opísali v prvej časti.  Pretože zasadnutie mestského zastupiteľstva  koncom marca bolo viackrát zrušené, na iniciatívu zníženia daní ešte musíme počkať. V ich príbehu sa môže začať nová kapitola najskôr 14. apríla, na ten deň je plánované aktuálne zasadnutie.  S Marianom Mrázom sme sa rozprávali o tom, ako ovplyvnila jeho prácu koronakríza.

Ako dlho sa zaoberáte poľnohospodárstvom?

Začal som podnikať 6. marca 1993. Je to skoro štvrťstoročie. Za ten čas sa človek naučil toho veľa

Ako ste spokojný s úrodou r. 2020 a čo očakávate tento rok?

Na druhú časť otázky je ťažké odpovedať, totiž poľnohospodárstvo je akási otvorená dielňa: je to špecifické podnikanie. Môžem ale povedať, že napriek veľkým obavám minulý rok bol celkom dobrý.  Dlho bolo sucho, ale čo sa týka výsledkov, neboli až také slabé, chválabohu.    

Je dôležité si uvedomiť, čo sa týka finančnej časti poľnohospodárstva, že výdavky a príjmy sú  vyvážené, zisk je minimálny, cca. 2-3 percentný. 

Je idealista, kto si myslí, že investuje do toho 100 eur a zisk  bude 200 eur. Poviem vám úprimne, ak do toho vložím 100 eur, v najlepšom prípade je zisk 103 eur. Jedna väčšia chyba môže ovplyvniť náš život aj na 5 rokov, je to ťažké prežiť.

Minulý rok obavy boli oveľa väčšie ako samotná situácia, takže vďaka tomu môžeme ďalej fungovať aj v r. 2021.

Ako ovplyvnila hospodárska kríza spôsobená pandémiou prácu poľnohospodárov nášho regiónu?

Najväčší problém je na úrovni celoštátnej: dotácie od EU, ktoré by sme dostali podľa veľkosti poľnohospodárskej pôdy, znížili o 40 eur za 1 hektár. 

Ak tomu prirátam zvýšenie daní o 75% v katastri Šahy-Preseľany- Tešmak, je to pekná suma, a na miestnej úrovni to znamená obrovskú stratu finančných zdrojov, čo vlastne znemožňuje rentabilnú výrobu. Človek často myslí na to, že prečo to vlastne robí? Prečo to robíme, ak nemáme zisk?

Nie sme nenásytní, aby sme čakali veľké peniaze. Veľa ľudí vidí iba drahé stroje a technológie, myslia si, že ak si to môžeme dovoliť, tak máme dosť peňazí. 

Žijeme v XXI. storočí, nemožno od nás očakávať, že poľnohospodárska výroba môže byť maximalizovaná , keď budem orať s dreveným pluhom.  Traktory a iné stroje sú vyrobené sériovo, nie je to luxusný výrobok, je to pre poľnohospodárov pracovný nástroj. Aby výroba bola efektívna, sú  nevyhnutne potrebné. Nemožno povedať, že ak poľnohospodár je vybavený technikou, je zaručený maximálny zisk. Stroje sa musia kúpiť, potom je potrebná aj ich údržba, ak chceme vykonávať prácu hodnú dnešnej dobe.   

Zapríčinil vám COVID-19 konkrétne ťažkosti?

Vírus je vážna vec, mohol by sťažiť aj náš život. Napr. v oblasti chovu  zvierat, síce to u nás nie je značné odvetvie, ale  keby sa medzi robotníkmi začala šíriť epidémia, systém by bol obrátený naruby, nemali by sme personál, ktorý by sa o zvieratá dennodenne staral. Doteraz – chválabohu –sme sa vyhli COVID-u, ani finančne nám nenarobil väčšie problémy, veď zásobovanie potravinami muselo byť plynulé a priebežné. Niektoré naše metódy sa však zmenili, potrebný materiál si objednávame iba online, online prebieha aj obchodovanie s našimi starými známymi partnermi, už skoro rok sme sa nevideli. To všetko sa časom vyriešilo, nemáme problémy.

Ale nebezpečenstvo vírusu je stálou hrozbou pre nás – blíži sa žatevná sezóna, ak nám vypadnú ľudia, kto bude žať? Nemôžem osloviť niekoho na ulici, za tri minúty mu vysvetliť, ako to robiť a potom mu nechať riadiť kombajn, ktorý stál  mnohostotisíc eur. 

Na žatvu potrebujem skúsených odoborníkov, ani kravu nemožno nakŕmiť z home office-u, ani o dva týždne. Sejba, obrábanie pôdy, postrek – nemožno povedať, že to spravíme až o mesiac.   

Napriek nepriaznivým okolnostiam došlo v poslednej dobe aj k rozvoju?

My berieme domov iba „málo” peňazí, absolútne nepoznáme luxus, ale to, čo robíme, je naša srdcovka. Náš strojový park je ukážkový, už viacerí nám povedali, že v porovnaní s rozmerom nami obrábanej pôdy sme veľmi dobre vybavení. Čo sa týka investícií do nehnuteľností, túto kanceláriu sme postavili pred tromi rokmi.  Nedávno sme obnovili aj jeden náš montážny hangár, je tam dielňa, sklad,  štandardná olejová nádrž – všetko, čo potrebujeme k tomu, aby sme mohli normálne fungovať. Tieto vysoké dvere sú tu preto, aby sme v nepriaznivom počasí  mohli opravovať stroje vo vnútri.     

Všetko, čo vieme vyriešiť sami – najmä štandardné mechanické opravy –, robíme my. Ale ak už ide o procedúry so špeciálnymi softwérmi alebo o vážnejšie opravy, sme nútení zavolať odborníkov.   

Napriek nepriaznivej situácii máte plány do budúcnosti? Je možné vôbec robiť si plány?

Musíme si plánovať, ale všetko má byť dobre premyslené. Musíme rátať s geografickými špecifikosťami nášho regoiónu, nemôžem tu pestovať banán, ak tu nie sú vhodné podmienky. Naše technológie, ako aj to, že čo pestujeme, každý rok korigujeme na základe našich skúseností. Musíme vedieť, čo sa oplatí pestovať, a to sa musí aj predať za dobrú cenu. Musíme si naplánovať, aké živiny budú potrebovať rastliny,  aké štandardné postupy budeme používať na ochranu  rastlín. Okrem toho musíme rátať aj s prípadnými negatívnymi vplyvmi: často nám škodia úrodu  škodci, motýle, húsenice. Každý rok sa nám to stáva. 

Musíme si naplánovať aj to, kde budeme pestovať rastliny, koľko z nich sa má predať, kým začneme so zberom inej rastliny – nemáme dostatok miesta pre všetko. Zmluvy uzatvárame taktiež vopred, aby predaj bol synchronizovaný s výrobou – síce máme veľké sklady, ale uskladňovať úrodu na dlhší čas nemá význam. Pestujeme rastliny preto, aby sme ich predali.   

Aj investície sú vopred naplánované. Poľnohospodárske stroje používame asi 10-15 rokov, čím bol drahší, tým dlhšie, aby  to bolo rentabilné. Inovácia je potrebná: efektivita, menšia spotreba alebo vyššia výkonnosť. 

Čo sa týka pracovnej sily, poľnohospodárske práce nie sú lukratívnym zamestnaním. Sú takí mladí ľudia, ktorí to robia radi, ale netlačia sa v radoch pred našími dverami, aby sa prihlásili na rôzne pracovné  miesta. 

Niekedy sa musí pracovať aj cez víkendy, je to aj pre naše podnikanie plus výdavok, pretože na tie dni platí iná tarifa. 

Naši zamestnanci sa zúčastňujú na rôznych školeniach, je dôležité, aby absolvovali zváračský kurz, aby mali zručnosti v súvislosti s obsluhou  elektrického náradia, aby vedeli obsluhovať zdvíhače a nakladače, aby vedeli riadiť cisternové vozidlá. Tak, ako v prípade atómových elektrární, aj my máme určené, že zamestnanec akú prácu môže vykonávať. Nedávno obnovili skúšku v súvislosti s ochranou rastlín, prebiehalo to online.   

Ako hodnotíte spoluprácu miestnych podnikateľov v otázke zníženia daní?

Spoločne určite dokážeme viac, ako jednotlivo. Považujem za dôležité povedať, že dialóg sme začali bez akejkoľvek snahy zaútočiť na niekoho,  chceli sme vysvetliť vedeniu mesta, aké problémy sú prítomné v jednotlivých odvetviach.  To je môj osobný postoj k tejto záležitosti. 

Čo sa týka februárového stretnutia s poslancami, čo už opísal Július Antalfi: Osobne som bol šokovaný, že z 12 poslancov prišlo iba 5 [Péter Bakai, Vojtech Hammersmidt, Pavel Makovínyi, Štefan Nemcsok a Pál Zachar – red.], ostatní neboli zvedaví na tých, ktorí zaplatia do pokladne mesta nemalé sumy, z ktorých oni potom hospodária.To bolo podľa mňa neférové.  Nechceli sme nikoho ovplyvňovať, ani prinútiť našu vôľu na nikoho. Išlo nám iba o to, aby nás vypočuli, že ako zasiahla kríza jednotlivé odvetvia nášho regiónu a aké neprimerané sú dane.  

 

Sú dane neprimerané v rámci okresu?

Mám prehľad o tom, aké dane platia poľnohospodári v rámci okresu  za pôdy. Môžem konštatovať, že na základe problematiky neprimeraných daní sa vynárajú nielen hospodárske, ale aj morálne a principiálne otázky –hlavne, ak vychádzame z regionálnej situácie.

Čo si myslíte, aký výsledok bude mať vaša spoločná snaha?

Rok 2021 nemôže uplynúť bez toho, aby predmetný návrh zo strany poslancov bol podaný. Aktívne sa budeme snažiť o to, aby sa to uskutočnilo, no a potom je už rad na nás.

Značky:, , ,

Pridám komentár
Čítajte viac

Prihláste sa na odber nášho newsletteraa my vám pošleme najaktuálnejší REflex magazín

Zaregistrujte sa na odber newsletteru

Prosím čakajte...

Ďakujeme za registráciu!

Šahy Slovensko
Najčítanejšie