Inzercia

Koncom marca primátor zvolal zasadnutie mestského zastupiteľstva až trikrát v priebehu šiestich dní. Ani jedno zasadnutie nebolo uznášaniaschopné, lebo väčšina poslancov bol av karanténe. Keby som sa vedel dostať na posledné zasadnutia zastupiteľstva , tak by som jednoznačne hlasoval proti predloženému žiadosti o poskytnutie príspevku na výstavbu športovej haly, keďže predložený návrh považujem za nekompletný a absolútne nevhodný pre naše mesto. Prečo?  To vám vysvetlím v tomto článku.

Po prvé nie je pravda, že podaním tejto žiadosti by mesto dostalo zadarmo športovú halu. Jednak to nebude  športová hala, iba  jedna  telocvičňa – tu by som upriamil pozornosť na to, že z hľadiska rozmerov by to bolo menšie  ako  bývalá  telocvičňa T-18, bola by kratšia  ako niektoré školské  telocvične v našom meste – a celý projekt považujem za nenormne predražený.

Pôvodne  poslancom bol odprezentovaný projekt športovej haly za 700 až 900 tisíc eur. Teraz náklady  tohto projektu už sú na úrovni skoro 2 500 000 eur, čo je viac ako trojnásobná suma.

A ešte  k tomu si  treba povedať  fakt, že napriek  tomu, že mesto  ročne vyberá o 500 000 eur viac od občanov a podnikateľov na miestnych daniach a poplatkoch, predložený návrh počíta s bankovým úverom vo výške viac ako 1.2 mil. eur s tým, že horná hranica tohto úveru nie je zadefinovaná, čiže na túto  „športovú halu“ môže  mesto brať úver aj vo výške viac ako  1 200 000 eur.

Za posledných 12 mesiacov primátor požiadal  poslancov o schválenie  brania úveru vo výške viac ako 800 000 eur a k tomu by chcel teraz brať ďalší  úver v minimálnej  výške 1 200 000 eur, čo predstavuje celkovo viac ako 2 000 000 eur úveru za jeden  rok.

To znamená, že napríklad  jedna štvorčlenná  rodina  v našom  meste  bude musieť zaplatiť vo forme daní a poplatkov 1120 eur + úroky navyše k tomu, čo platí mestu v tomto roku .

Takže keď niekto  tvrdí, že by sme  mohli dostať športovú halu  zadarmo, tak sa mýli. Bola by to len telocvičňa a dvojmiliónový úver na nášom  krku. Nič nie je zadarmo.

Vznikne  tu otázka, či by sa  to dalo robiť aj inakšie. Jednoznačne áno, veď máme  veľa dobrých príkladov od iných samospráv, z ktorých uvediem len dva:

  • Existuje samospráva, ktorá vedela  získať 3,75 miliónov eur na výstavbu športovej haly, takže nemuseli sa zadlžiť a obyvatelia sa nemusia  zložiť na splácanie obrovského úveru
  • Existuje samospráva, ktorá už preinvestovala viac ako 2,5 miliónov eur na výstavbu športovej haly, ale  ten projekt obsahuje nasledovné položky: hracia plocha s rozmerom 50×45 m, ľadová plocha, dvojdráhový bowling s bufetom, plavecký bazén 25 m dlhý, sauna, dva squaschové kurty, areál pre stolný tenis, trojizbový byt pre správcu, hotelová časť pre 20 hostí a tréningové ihrisko s umelým povrchom s rozmermi 50 x 20m. Kde je šahanská telocvičňa so svojimi skormnými rozmermi v porovnaní s týmtito projektmi?

Považujem za veľmi dôležité, aby Šahy mali slušnú športovú halu, veď ja som predložil ten poslanecký návrh pred 5 rokmi, na základe ktorého vypracovali tento projekt. Ale môj návrh spomínal športovo- kultúrne a rodinné centrum, no a teraz debatujeme o malej telocvični.

 Šahy si zaslúžia  viac.


Pál Zachar, poslanec MsZ

Značky:,

Pridám komentár
Čítajte viac
2021.11.24.

Aliancia: Lockdown bez plánu na odškodnenie prevádzok ekonomiku položí

Pripomína, že najúčinnejšou zbraňou v boji s pandémiou je očkovanie, hlavne pre najohrozenejších seniorov. Ak sa vládna koalícia…

Prihláste sa na odber nášho newsletteraa my vám pošleme najaktuálnejší REflex magazín

Zaregistrujte sa na odber newsletteru

Prosím čakajte...

Ďakujeme za registráciu!

Šahy Slovensko
Najčítanejšie