A torta a nevét Eszterházy Pál Antalról kapta, aki 1786-ban született Bécsben. A kiváló politikus megjárta a londoni és párizsi nagykövetséget először titkárként, majd Londonba konkrétan őt kérték nagykövetnek, ami mutatja tehetségét.  

Esterházy Pál Antal, az Esterházy-torta névadója (forrás: wikipédia)

Eszterházy idejében kezdett megjelenni a cukrász mesterség, mint különálló iparág. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy Széchenyi István Hitel című tanulmányában említi először a cukrász kifejezést.  A korszakra jellemző kávéházak mellett megnyílnak az első cukrászdák is, ahol az édességek új típusai jelennek meg a mesterség fejlődésével, ekkor sütik az első tortákat is.

Ez a hagyományos, régi édesség a modern kor étkezési elvárásainak is megfelel, mivel nem tartalmaz lisztet, így fogyasztható azok számára is, akik egészségügyi vagy életmódbeli okokból nem fogyaszthatnak lisztet.

Az Eszterházy torta nem a mostani divatos magas tortákra hasonlít, egy alacsony, hagyományos kör alakú tortáról beszélünk, tetején a jellegzetes mintázattal. Természetesen bármilyen forma és magasság elérhető a hozzávalók megsokszorozásával.

(fotó: Gyekiczky Adrienn)

Hozzávalók:

A tésztához:
10 tojásfehérje
30 dkg cukor
35-40 dkg dió

A krémhez:
2,5 dl tej
2 csomag vaníliás cukor
kukoricakeményítő
6 tojássárgája
6 dkg cukor
30 dkg vaj

A tetejére:
sárgabaracklevár
1 tojásfehérje
porcukor igény szerint
főzőcsokoládé

Elkészítése:

23 vagy 25 cm átmérőjű tortakarikát készítünk, amely segítségével két kört rajzolunk a két tepsire készített sütőpapírra. Öt piskótalapot sütünk majd, 2×2 a két tepsin, egy piskótalap a tortaformában sül majd, amit szintén sütőpapírral bélelünk ki.  A sütőt 200 fokra előmelegítjük. A tojásfehérjéket elkezdjük felverni robotgéppel, amikor már félig kemény a hab apránként hozzáadjuk a cukrot. A felvert habhoz óvatosan hozzákeverjük a diót, de ezt csak fakanállal, hogy ne törjön össze a hab. Öt felé osztjuk a tésztát, a sütőpapírra simítjuk és kb. 10 perc alatt megsütjük.

A krémhez a tejet egy edényben feltesszük lassú tűzre melegedni. A tojások sárgáját a két leveseskanál kukoricakeményítővel csomómentesre keverjük, hozzáadjuk a cukrot, vaníliás cukrot, és a meleg tejhez keverjük. Addig kell kevergetni, míg besűrűsödik, de felforralni nem szabad. A vajat szobahőmérsékleten robotgéppel felhabosítjuk, és a kihűlt krémhez keverjük. A tortát összeállítjuk: a vékony piskótákat és a krémet rétegezzük egymásra, a krém rétegének vastagsága és a piskóták vastagsága körülbelül egyforma lesz. A tetejét nem kenjük meg krémmel, csak az oldalát kell körbekenni. A tetejét vékonyan megkenjük sárgabaracklekvárral.

Vízgőz felett az egy tojásfehérjét kikeverjük porcukorral, eközben szintén gőz felett olvasszunk fel egy tálba főzőcsokoládét. A tojásfehérjéhez annyi porcukrot adunk, hogy a fondant ne legyen túl folyékony, ne csurogjon le a torta tetejéről. Ha megkaptuk a kellő állagot rákenjük a torta tetejére, a lekvárra. A megolvasztott csokoládét zacskóba töltjük, a sarkát kivágjuk, és vagy csíkokat, vagy köröket rajzolunk a fehér mázra, amit fogpiszkáló segítségével ide-oda húzogatva mintázunk. Gyorsan kell dolgoznunk, hogy ne kössön meg a massza vagy a csoki.  A torta krémmel bekent oldalát vágott dióval vonjuk be. Pár órára a hűtőbe tesszük.

Jó étvágyat kívánok mindenkinek!

Gyekiczky Adrienn

Címkék: , , , ,

Hozzászólok

Támogass minket!

Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!

Támogatom a REflex24-et!
Olvasta már?
2025.05.05.

Lehull az eltakaró vakolat a magyar angyalos címerről Nagyszombatban

(Fotó: Falath Zsuzsanna) Nagyon erős szimbolikájú fotót tett közzé Falath Zsuzsanna nagyszombati muzeológus, polgári aktivista, akit korábban a…

Iratkozzon fel hírlevelünkreés küldjük az aktuális REflex lapszámot.

Iratkozzon fel hírlevelünkre

Kérem várjon...

Köszönjük a feliratkozást!

Ipolyság Szlovákia
Legolvasottabb