Felvidéken négy helyszínen adták át – összesen mintegy 59 népi hagyományőrző műhelynek 85 millió forint értékben – a Csoóri Sándor Program díjazottainak az okleveleket és vele együtt a programban való sikeres részvétel lehetőségét.
A díszokleveleket Kardosné Gyurkó Katalin, a Kulturális és Innovációs Minisztérium miniszteri tanácsadója adta át ünnepélyes keretek között.
A Csoóri Sándor Program célja a hazai magyar és nemzetiségi, valamint a határon túli magyar néptánc-, népzenei együttesek és népdalkörök, tárgyalkotó népművészeti alkotóközösségek tudásátadásának elősegítése, szakmai munkájának fejlesztése, a közösségek megerősítése.
A magyar népi kultúra, népművészeti értékek társadalmi elfogadottságának, beágyazódásának fokozása, alapértékként való kezelése.
A Garam menti eseményen Juhász Eszter a Kincső Néptáncegyüttes szakmai felelőse, a önkormányzati képviselő köszöntette a díjazottakat és a vendégeket, majd a zselízi néptánccsoport tartott rövid bemutatót. Ezt követően szólt az egybegyűltekhez Gubík László, a Magyar Szövetség újonnan megválasztott elnöke, aki lévaiként földinek számít a Garam mentén. Juhász Eszter azzal adta át a szót, hogy „szántsa fel Felvidéket és akkor a közösség is követni fogja őt”.
Gubík ünnepi köszöntőjében arra mutatott rá, hogy
a magyarok DNS-ében a népi kultúra kódolva van, ami tartást ad a népünknek. A népi hagyományőrző egyesületek felelőssége és jelentősége ezért különösen fontos.
Ezért a politikus megköszönte valamennyiüknek áldásos munkájukat, amivel irányt szabnak a közösségnek. „Fontos az érdekképviselet, fontosak a gazdasági vállalkozások, de a közösségépítés nélkül mindez üres. Ezért kívánom, hogy szülessenek népmesei hősök, mert ha vannak ilyen helyi példaképek, akkor az egyre több fiatalt ösztönöz, hogy otthon boldoguljon és ne máshol keressék a boldogulást” – mondta Gubík.
A miniszteri főtanácsos az oklevelek átadása előtti beszédében hangsúlyozta,
nyolc év alatt tizenkétezernél is több sikeres pályázat kapott támogatást a programban.
Csak 2024-ben 2,5 milliárd forint értékben 1776 pályázat nyert, s fordíthatja energiáit a szakmai munkára, mert az útiköltségtől, a technika biztosításán át a tiszteletdíjakon keresztül a terembérletig, az eszközbeszerzésig kap segítséget a programnak köszönhetően. „A program maga egy kicsit olyan, mint az ógyallai csillagvizsgáló: azokat a „csillagokat”, azokat a kiemelkedő szervezeteket, egyesületeket, csoportokat kutatja, amelyek kimagaslanak munkájukkal” – emelte ki Kardosné Gyurkó Katalin.
Oklevelet kapott a Csemadok Nyitrai Területi Választmánya, az Ipoly Menti Kulturális és Turisztikai Társaság, a Csemadok tardoskeddi alapszervezete, az ipolysági Sendergő Néptáncegyüttes, a párkányi Kisbojtár Folklóregyesület, a Csemadok ipolyszalkai alapszervezete, a Csemadok lévai alapszervezete, a farnadi Nádas Ifjúsági Néptáncegyüttes és a zselízi Kincső Ifjúsági Néptáncegyüttes.
A díjazottak listája ITT tekinthető meg.
Csonka Ákos, Felvidék.Ma
Támogass minket!
Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!
Támogatom a REflex24-et!
Hozzászólok