Sokatmondó grafikát tett közzé Lázár János építési és közlekedési miniszter. A kimutatás szerint Szlovákia, Csehország, Lengyelország, Románia és Magyarország viszonylatában Magyarországon fut a legtöbb autópálya és gyorsforgalmi út, mintegy 1868 kilométernyi. A második legtöbb Lengyelországban van, 1802 kilométernyi, viszont háromszor nagyobb területen. Csehország 1363 kilométernyi autópálya-hálózattal rendelkezik, Románia 949 kilométerrel, Szlovákia csak 861-gyel.
Érdemes megnézni továbbá, hogy a magyar mennyiséget sem Ausztria (1749 km), sem Szlovénia (616 km) nem éri el.
„Szlovákiában Pozsonyt Kassával autópályán Magyarországnak sikerült összekötnie, ami kissé szégyen a gyakorlatilag 30 éve épülő északi autópálya-szakaszokkal szemben. A Dél-Szlovákiát érintő szakaszokról már nem is beszélve. Pedig ezt a térséget is megilletnék az autópályák.
Mi Nyitra megyében különösen nagy hangsúlyt fektetünk az utak felújítására, ugyanis a 21. században az utak jó minősége alapvető szempont kell, hogy legyen”
– tette közzé ezzel kapcsolatban Csenger Tibor, Nyitra megye alispánja, a Magyar Szövetség alelnöke.
Hozzátette: „arról már nem is szólva, hogy míg Szlovákiában az 1000 kilométernyi autópálya elérésére sincs nagyon kilátás, addig Magyarországon 2026-ra a 2000 kilométer elérését tűzték ki célul. Van mit tanulnia Szlovákiának Magyarországtól” – húzta alá a politikus.
És úgy tűnik tanul is, hiszen a Hospodárske noviny mutatott rá, hogy az autópálya-kezelő vállalat illetékesei bejelentették, hogy a Kiszucai járásban lévő D3-as autópályán, a Horelica-alagút bővítésére kiírt tendert a Váhostav, a Metrostav és a magyarországi Duna Aszfalt cégből álló konzorcium nyerte 230 millió eurós árajánlattal. A második ajánlattevő, az Eurovia vezette konzorcium 244 milliós árat javasolt. Mindkét cégcsoport csaknem 80 millió euróval olcsóbban ígéri a munka elvégzését, mint ahogy azt az állam eredetileg becsülte.
Az építkezés műszakilag bonyolultnak számít, ugyanis bár csak 5 kilométernyi sztráda épül meg, de az alagút sávjai megduplázódnak, így a már 2004 óta félprofilban működő cső mellé ássák majd az új furatokat.
A második nyomvonal hiánya főleg a nagy forgalom miatt okoz gondot, amelyen naponta 19 ezer jármű halad át.
A megkétszerezés jelentősen megkönnyítené a közlekedést, ami az évtized végére meg is valósulhat.
Támogass minket!
Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!
Támogatom a REflex24-et!
Hozzászólok