Eltérő (lelassult, megkésett, stagnáló) mozgásfejlődés, ok nélküli sírás, alvásproblémák, ingerlékenység, rugalmatlanság, az együttműködés hiánya esetén. Olyankor is, amikor a gyermek nem tűri a zajokat, nem fogad el egyes ízeket, szagokat, anyagokat, bizonyos állagú ételeket. A legszembetűnőbb esetek, amikor kerüli a hirtelen, gyors mozdulatokat, a bizonytalan helyzeteket, fél kipróbálni új dolgokat, illetve problémát okoz neki egy játék funkcionális használata.
Korai fejlesztés a mindennapokban
A családban történő korai fejlesztés a legeredményesebb; így a családot aktívan be kell vonni, s ebben a terapeutának nagy szerepe van. Otthoni környezetben is szükséges a kijelölt feladatok elvégzése.
A fejlesztést le kell bontani napirendre, amelynek tartalmaznia kell a gyermek spontán szabadidő-tevékenységét.
A szakember ellátja tanácsokkal a szülőket, segít, lehetőségeket kínál fel. Elsősorban azokat a területeket próbálja megcélozni, ahol a legnagyobb sikerélményt lehet elérni. Partneri kapcsolatot kell kialakítania a szülőkkel, meg kell erősítenie őket a mindennapokban, ezáltal sikerélményhez juttatni, mert a fejlesztés sikere tőlük is függ.
A gyermekhez a szülőn keresztül vezet az út.
A fejlesztés nem funkciógyakorlás, hanem személyiségfejlesztő, játékos, tervezett program, ahol az alkalmazás is mindjárt megtörténik. Nem szabad a gyermeket túlterhelni, inkább a napi többszöri, rövidebb idejű fejlesztő foglalkozások ajánlottak. Lényeges, hogy a gyermek gyermek maradhasson, a pihenés, a játék, a szabadidő kihasználása a lehető legfontosabb.
Hagyjuk érvényesülni az önállóságát, és amire képes, azt meg kell tőle követelni. Sokszor a túlzott óvó-védő magatartás gátolja a fejlődését (a sérült gyermek nem egyenlő a beteg gyermekkel).
A fejlesztés legyen egyénre szabott, tervszerűen felépített, tudatos, rendszeresen alkalmazott, miközben biztosítani kell az állandóságot és a folyamatosságot. A szülő számára is a lehető legközelebbi és legjobban elérhető, rövid távú célt jelöljük meg, amely biztosan elérhető.
A fejlesztési tervet az ő bevonásával kell elkészíteni, mert ismerni kell a családi körülményeket, azt, mennyit tud a gyermekkel foglalkozni, alapozni kell a lehetőségeire; ha túlzott elvárásai volnának, azokat reálissá kell tenni.
A fejlesztés központjában mindig az anya-gyermek kapcsolat áll.
Barthalos Réka konduktor
az Artis Centrum (Komárom – Párkány) társalapítója
Az írás első része itt olvasható!
Támogass minket!
Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!
Támogatom a REflex24-et!
Hozzászólok