Az elmúlt hetekben a rendkívül meleg nyári időjárás miatt a betegek súlyos kiszáradással és hőgutával érkeztek a lévai kórház (AGEL) sürgősségi osztályára – a súlyosabb esetek gyakran a belgyógyászati osztályon és az intenzív osztályon kötöttek ki. Dr. Maksym Saienko, a belgyógyászati osztály vezetője többet árult el a problémáról és a megelőzésről.

A lévai kórház belgyógyászati osztályán egyre több olyan kórházi beteget látnak, akiknek nehézségei a magas hőmérséklethez vagy az ivási rend (pitný režim) elhanyagolásához kapcsolódnak. Nem képez kivételt a lévai kórház sürgősségi osztálya sem,

ahol szintén 30%-os növekedést regisztrálnak a kiszáradásban és hőgutában szenvedő betegek körében.

Ezeknek súlyos egészségügyi következményei lehetnek, beleértve az olyan klinikai problémákat, mint a kiszáradás. A tünetek a kiszáradás súlyosságától függően változhatnak. Az enyhe vagy közepes fokú dehidratáció szájszárazságot, fáradtságot, szédülést és kevés vagy egyáltalán nem termelődő vizeletet okozhat. Ha a dehidráció nem kezelhető, súlyosabb problémák, például alacsony vérnyomás, ritmuszavarok, szapora légzés, szélsőséges esetben pedig eszméletvesztés léphet fel.

“A hőguta vagy túlmelegedés súlyos állapot, amely akkor következik be, amikor a szervezet nem képes szabályozni a hőmérsékletét, és az gyorsan a normális szint fölé emelkedik. Olyan tüneteket okozhat, mint hányinger, szédülés és fejfájás. Ha az állapotot nem kezelik, súlyosabb problémákhoz vezethet, beleértve a görcsöket, az összeesést és/vagy az eszméletvesztést. Ezért ezekben a forró nyári napokban fontos, hogy vigyázzunk az egészségünkre, és védekezzünk a kiszáradás és a hőguta ellen”

– mondta Dr. Maksym Saienko, a belgyógyászati osztály főorvosa.

Egyszerű tippek és tanácsok a védekezéshez, hogy mindenekelőtt kövessük az ivási rendet. Rendszeresen inni kell, még akkor is, ha nem vagyunk szomjasak. A cél az, hogy naponta legalább 2 liter vizet igyunk. A nap elleni védelem is nagyon fontos. Amennyire csak lehet, a legnagyobb napsütés idején, azaz 10:00 és 16:00 között igyekezzünk árnyékban tartózkodni. A megfelelő és szellős ruházat kiválasztása szintén fontos. A forró napokon a legjobb, ha könnyű, laza és világos ruházatot viselünk. Az ilyen ruházat segít hűvösen tartani a testet.

“Nem szabad alábecsülni a kalap és a napszemüveg viselését sem. Az utolsó pont pedig a védelem UV-faktoros krémek formájában. Mindig legalább 30-as védőfaktorral rendelkező UV-szűrős krémet kell felvinni a bőrre. A krémet körülbelül 2 óránként újra kell kenni. Ha valaki szédül, gyenge, émelyeg, kiszárad a szája és sötét a vizelete, azonnal meg kell próbálni lehűlni és folyadékot pótolni”

– tette hozzá a szakértő.

A nyár kezdete óta összesen 2660 beteg került az AGEL Levice kórház sürgősségi osztályára. Nem minden állapot állt összefüggésben kiszáradással és hőgutával. A legtöbb beteg olyan sérülésekkel és állapotokkal küzdött, amelyek a sebészeti sürgősségi osztályon történő ellátást igényeltek.



agel.sk/reflex24



nyitókép: pixabay.com

Hozzászólok

Támogass minket!

Támogasd Te is a Garam és az Ipoly mente lapját, a Reflex24-et, hogy a következő hónapokban is eredményesen működhessen tovább a portálunk és a havilapunk!

Támogatom a REflex24-et!
Olvasta már?
2024.05.16.

Tüstént a zenedobozba raknánk! – megjelent a Kingfishers legújabb dala

A mai napon 16:00-kor jelent meg a Kingfishers új dala, a Dobozba raknám. Ennek kapcsán kérdeztük az Ipoly…

Iratkozzon fel hírlevelünkreés küldjük az aktuális REflex lapszámot.

Iratkozzon fel hírlevelünkre

Kérem várjon...

Köszönjük a feliratkozást!

Ipolyság Szlovákia
Legolvasottabb